Home Biznes i finanse Zbiornik Rzeszów zwiększa swoją pojemność – komunikat

Zbiornik Rzeszów zwiększa swoją pojemność – komunikat

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) w Katowicach Olgierd Cieślik, prezes zarządu Totalizatora Sportowego, podsumował rekordowe wyniki spółki: ponad 39 mld zł przychodu, a po uwzględnieniu dopłat przekazanych na rozwój kultury i sportu w Polsce – niemal 41 mld zł.

Ministerstwo Infrastruktury z przyjemnością ogłasza koniec prac związanych z odtworzeniem pierwotnej pojemności zbiornika przystopniowego na rzece Wisłok w Rzeszowie. Inwestycja przyniosła oczekiwane rezultaty – zbiornik został powiększony dwukrotnie i jego objętość wynosi teraz 1,2 mln m3.

„Zbiornik Rzeszów został zagospodarowany z wykorzystaniem osadów o objętości 0,72 mln tys. m3. Dzięki temu poziom wody w zbiorniku pozostaje na stałym poziomie, co oznacza, że mieszkańcy Rzeszowa mogą cieszyć się jego użytkowaniem przez kolejne dziesięciolecia” – powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

Aby zapobiec powyższym problemom, podjęto działania mające na celu poprawę warunków retencji wody w Zbiorniku Rzeszów. Prace te miały na celu ograniczenie zarastania koryta Wisłoka poprzez usuwanie trwale osadzonych tam zabrudzeń oraz zwiększenie pojemności zbiornika, dzięki wycięciu nadmiarowych ścian czaszy i usunięciu osadów dennych z dna zbiornika. W ten sposób doprowadzono do zwiększenia retencji wody w zbiorniku, co miało pozytywny wpływ na zaopatrzenie ludności w wodę pitną, bezpieczeństwo przeciwpowodziowe oraz warunki życia roślin i zwierząt.

Odmulanie Zbiornika Rzeszów zostało podjęte w październiku 2019 roku. Prace dzielono na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmował odmulanie terenu o długości 1,1 km od zapory w górę rzeki, natomiast drugi – realizowany na długości 3 km – był całkowicie chroniony w ramach obszaru Natura 2000. Nadzór nad pracami wykonywanymi przy Zbiorniku Rzeszów sprawowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie, która ustaliła zasady ich przeprowadzania.

Realizacja projektu odmulenia Zbiornika Rzeszów została podjęta w październiku 2019 roku. Zadanie zostało podzielone na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmował odmulanie terenu o długości 1,1 km od zapory w górę rzeki, natomiast drugi – realizowany na długości 3 km – był w całości chroniony jako obszar Natura 2000. Nadzór nad pracami przy Zbiorniku Rzeszów sprawowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie, ustalając przy tym zasady prowadzenia robót.

Odmulanie prac odbywało się bez obniżania poziomu wody w stopniu wodnym Rzeszów, co nie wpłynęło negatywnie na pracę tego obiektu. Usuwanie osadów odbywało się mechanicznie, a ich składnikami były głównie materiały mineralne. Prace zostały ukończone i zaakceptowane przez inwestora w grudniu 2022 roku.

Od września do listopada 2020 r. inwestycja była realizowana przez Konsorcjum EFB Partner z Serocka oraz PBW Warszawa, a jej wartość wyniosła blisko 70,5 mln zł. Następnie, od listopada tego samego roku, inwestycją zajęła się firma Transpol Lider Sp. z o.o. sp. k. z Łojewa. Projekt został wsparty unijnym dofinansowaniem o wartości 42 mln zł.

Należy pamiętać, że komunikaty serwisu PAP są wyświetlane bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek modyfikacji. Odpowiedzialność za treść komunikatu ponosi nadawca, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ