Home Biznes i finanse Wydział Usług Lotniczych w Mielcu ma nowego właściciela

Wydział Usług Lotniczych w Mielcu ma nowego właściciela

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Podstawowa działalność Mieleckich Zakładów Lotniczych będzie skupiała się na kontynuacji świadczenia usług lotniczych na rzecz Lasów Państwowych w zakresie ochrony przed szkodnikami oraz pożarami. Spółka dysponuje flotą 40 samolotów, z których większość przystosowana jest do realizacji usług agrolotniczych i przeciwpożarowych. Ponadto spółka posiada kompetencje w zakresie obsługi samolotów General Aviation różnych typów oraz zarządzania ciągłą zdatnością do lotu, a także – dzięki wyspecjalizowanej kadrze – prowadzi w pełni certyfikowany ośrodek szkolenia lotniczego.

„Celem utworzenia spółki i nabycia przez Instytut Wydziału Usług Lotniczych w Mielcu – mówi Paweł Stężycki, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa – było pozyskanie partnera przemysłowego do realizacji projektów badawczych i wdrożeniowych, w tym do współpracy w komercjalizacji projektów opracowanych w ramach kompetencji Instytutu i całej Sieci Badawczej Łukasiewicz. Naszą ambicją jest nie tylko utrzymywanie i kontynuacja dotychczasowej działalności Wydziału Usług Lotniczych, ale także uruchomienie procesów produkcyjnych. Chcielibyśmy, aby Mieleckie Zakłady Lotnicze stały się ośrodkiem konsolidującym różne podmioty gospodarcze z obszaru lotnictwa, posiadające często wysokie specjalistyczne kompetencje, w celu reaktywacji przemysłu lotniczego z polskim kapitałem. Liczymy, że Mieleckie Zakłady Lotnicze, jako państwowa osoba prawna, będą mogły pozyskać środki finansowe na inwestycje i realizacje naszych projektów”.

Owocne negocjacje

Mając na względzie konieczność rozwijania prowadzonej w Mielcu działalności, a zarazem przyjętą politykę rozwojową całej Grupy Airbus,  właściciel Wydziału Usług Lotniczych w Mielcu zdecydował o zbyciu tej jednostki biznesowej, chcąc jednakże zachować dotychczasowy charakter i stabilność realizowanych przez nią zadań. Dzięki dobrym kontaktom i owocnej współpracy oferta złożona przez Instytut została przyjęta przez Grupę Airbus z dużym zainteresowaniem, a podjęte negocjacje doprowadziły do uzgodnienia korzystnych dla obu stron warunków transakcji.

„W tym roku obchodzimy 50-lecie Wydziału Usług Lotniczych w Mielcu, który od 1972 roku nieprzerwanie świadczy usługi pożarnicze oraz rolnicze, głównie dla sektora publicznego w Polsce. WUL to znacząca część naszej firmy, wielu kompetentnych i doświadczonych pracowników. Airbus w Polsce jest jednak przede wszystkim ściśle związany w swojej działalności z wojskową produkcją lotniczą i usługami serwisowymi w tym obszarze. Postanowiliśmy skupić się lokalnie na dalszym rozwoju produkcji oraz obsłudze serwisowej flot samolotów wojskowych. Byliśmy jednak zdeterminowani, aby naszą mielecką część biznesu przejął krajowy inwestor, firma stabilna, mogąca zapewnić WUL nie tylko bezpieczeństwo biznesowe, ale i rozwój. Cieszymy się, że ta część naszej działalności przechodzi obecnie pod skrzydła Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa. Jesteśmy przekonani, że w ramach nowej organizacji WUL będzie rozwijał i poszerzał swoją działalność w Polsce. Jednocześnie dzięki tej transakcji zacieśnimy współpracę pomiędzy Instytutem a Airbus Poland na wielu innych płaszczyznach związanych z branżą lotniczą” – powiedział Johannes von Thadden, prezes zarządu i dyrektor zarządzający Airbus Poland S.A.

Spółka Mieleckie Zakłady Lotnicze usytuowana jest w specjalnej strefie ekonomicznej w Mielcu i dzięki swemu położeniu w centrum Doliny Lotniczej stanowić będzie zaplecze nie tylko dla Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, ale samodzielnie zamierza wkraczać ze swoimi usługami zarówno na rynki krajowe, jak i zagraniczne. Współpraca z Instytutem pozwoli na poszerzenie możliwości rozwojowych spółki. Stanowi ona także inspirujące dla obu stron połączenie instytucji badawczej z partnerem przemysłowym.

Źródło informacji: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ