Home Nauka i technologie Transformacja w Laboratorium Przyszłości: jak CPRK w Warszawie ułatwia młodym ludziom zdobywanie nowych umiejętności

Transformacja w Laboratorium Przyszłości: jak CPRK w Warszawie ułatwia młodym ludziom zdobywanie nowych umiejętności

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Otwarta 9 marca 2023 r. Hala Laboratoria Przyszłości Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie w dawnym budynku PAP przy ul. Mińskiej 65 staje się miejscem, w którym chętni z całej Polski będą mogli wziąć udział w innowacyjnych warsztatach przemierzających granice między technologią, kulturą i tradycyjnym rzemiosłem.

Hala Laboratoria Przyszłości CRPK to nowoczesne miejsce, w którym młodzież i dorośli mają możliwość twórczego działania, rozwoju swoich umiejętności, nauki i doświadczania pod opieką ekspertów.

„Młodzież będzie tu nabywać kompetencje przyszłości, do których należą: kreatywność, krytyczne myślenie i umiejętność współpracy” – mówi Justyna Orłowska, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. Govtech, pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej. 

„Technologia tak szybko powoduje zmiany społeczne i kulturowe, więc cieszę się bardzo, że tutaj jest miejsce wymiany doświadczeń, dialogu, kontaktów ludzi z różnych generacji wokół nowoczesności, ale właśnie z oparciem o to wszystko, co zostało zweryfikowane przez lata jako wartościowe w kulturze” – podkreślił wicepremier Piotr Gliński.

Uroczyste otwarcie hali Laboratoria Przyszłości CRPK zaszczycił swoją obecnością Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego. Na to wydarzenie składały się przemówienia ministra oraz prezesa CRPK, a także prezentacje najnowocześniejszego sprzętu, który trafił do szkół w ramach programu.

Program edukacyjno-technologiczny Laboratoria Przyszłości jest realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jego ramach szkoły podstawowe oraz szkoły artystyczne ogólnokształcące zostały wyposażone w sprzęt o wartości przekraczającej 1,2 mld zł.

Minister Piotr Gliński wziął udział w uroczystym otwarciu hali Laboratoria Przyszłości CRPK. W czasie wydarzenia odbyły się przemówienia ministra oraz prezesa CRPK, a także prezentacje nowoczesnego sprzętu, który trafił do szkół w ramach tego programu.

Realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego program edukacyjno-technologiczny Laboratoria Przyszłości wyposażył szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły artystyczne w nowoczesny sprzęt, których wartość przekroczyła 1,2 mld zł.

Uroczyste otwarcie hali Laboratoria Przyszłości CRPK zostało uświetnione przez obecność Piotra Glińskiego, wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Na miejscu odbyły się przemówienia ministra i prezesa CRPK, a także prezentacje nowoczesnych urządzeń sfinansowanych w ramach programu.

„Program trafił do wszystkich, bez wyjątku, szkół podstawowych, zarówno tych samorządowych, jak i niesamorządowych. 1,2 mld zł dzisiaj powoduje, że polskie szkoły są najnowocześniejsze w Europie, ale ta nowoczesność służy temu, żeby talenty naszych dzieci wydobywać na powierzchnię i je rozwijać” – zaznaczył Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Koncepcja Hali została zainspirowana przez kierunki STEAM, które promują wykorzystywanie najnowocześniejszych osiągnięć nauki, inżynierii, technologii i matematyki. Wszelkie działania edukacyjne w Hali mają na celu wspieranie rozwoju umiejętności takich jak kooperacja, kreatywność, myślenie krytyczne oraz komunikacja.

„Tutaj faktycznie będzie się działo bardzo dużo. Będzie muzyka zarówno folkowa, jak i nowoczesna, teatr, film, w końcu gry wideo a także klasyczne sztuki audiowizualne z zakresu plastyki, ale także nowoczesnych technologii. Młodzież np. maluje tu mural, który będzie pamiątką inauguracji tej przestrzeni” – powiedziała Justyna Orłowska i dodała, że resort edukacji i nauki myśli o kolejnych takich przestrzeniach w różnych miejscach w Polsce.

Hala oferuje nieograniczone możliwości różnorodnych doświadczeń, w tym zaawansowane warsztaty z druku 3D, druku przestrzennego i programu TinkerCAD, fotografii, wideo, podcastów, a także występy na scenie, od teatru po warsztaty wokalne. Wyposażenie, wsparcie ekspertów i specjalnie podzielona przestrzeń pozwalają uczestnikom korzystać z wszystkich tych doświadczeń równocześnie.

„Będziemy koncentrować się na sztukach audiowizualnych, czyli na tworzeniu wideo, na prowadzeniu wywiadów, wreszcie na obróbce wideo czy na tworzeniu własnych podcastów. Warsztaty zaczynają się już w tym tygodniu, można się na nie zapisać na naszej stronie CRPK.pl. Będziemy sukcesywnie dodawać kolejne warsztaty, przede wszystkim robotyki” – wyjaśnił Wojciech Janek, z-ca dyrektora Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych.

Prezes podkreślił, że uczniowie będą mogli się nauczyć obróbki drewna i metalu za pomocą druku 3D. „Uczniowie, nawet ci 8-letni, będą mieli dostęp do narzędzi, które pozwolą im tworzyć przedmioty, jak np. solniczki”- powiedział.

Na konferencji prezes zaznaczył, że druk 3D jest doskonałym narzędziem do nauki obróbki drewna i metalu. „Młodym ludziom dajemy możliwość korzystania z małych narzędzi, dzięki którym będą mogli stworzyć wiele interesujących rzeczy, jak np. solniczka” – skomentował.

9 marca w ramach otwarcia Hali Laboratoriów Przyszłości CRPK, Polska Agencja Inwestycji i Handlu zawarła porozumienie mające na celu wsparcie Laboratoriów w pracach związanych z rozwojem przemysłów gamingowych.

„Laboratorium to świat pasji, talentu, nauki, kultury, a w przyszłości biznesu, na którym chcielibyśmy wspierać młode talenty, młode startupy w ich ekspansji zagranicznej, ponieważ to jest eksport HiTech i nasz przemysł, w który najbardziej chcemy inwestować” – zaznaczył Paweł Kurtasz, prezes zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Młodzież z warszawskich szkół miała wyjątkową okazję do wzięcia udziału w inauguracji Hali Laboratoria Przyszłości CRPK. W ramach tego wydarzenia, Liga Robotów zorganizowała warsztaty robotyki, a także warsztaty programowania robotów Photon. Ponadto, uczestnicy mogli wziąć udział w zajęciach z choreografem Ludowego Zespołu Artystycznego PROMNI oraz warsztatach z kreatywnej obróbki drewna i metalu.

Inauguracja Hali Laboratoria Przyszłości CRPK była doskonałą okazją do poznania nowych technologii i umiejętności. Młodzież szkół warszawskich miała okazję uczestniczyć w ekscytujących warsztatach robotyki i programowania robotów Photon, a także w zajęciach z choreografem Ludowego Zespołu Artystycznego PROMNI oraz warsztatach z kreatywnej obróbki drewna i metalu.

Uczniowie wykazali się kreatywnością tworząc mural upamiętniający otwarcie Hali, eksperymentując z długopisami 3D oraz odkrywając kulturę i sztukę w wirtualnej rzeczywistości. Dodatkowo uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez Mobilne Laboratoria Przyszłości.

„To jest instytucja kultury, więc ta pierwsza najważniejsza odpowiedzialność spoczywa na nas i będziemy dbali o dwie rzeczy: żeby to, co tutaj zostało dziś zaprezentowane rozwijało się, i to dynamicznie, ale jednocześnie, żeby miało jedno nieusuwalne spoiwo: polski edukacyjny patriotyzm” – podkreślił Szymon Giżyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ