Home Biznes i finanse Rządowe wsparcie dla infrastruktury drogowej na Podkarpaciu – Komunikat

Rządowe wsparcie dla infrastruktury drogowej na Podkarpaciu – Komunikat

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Jeśli szukasz wiosennego powiewu świeżości, szansy na darmowe testowanie i szybki dostęp do internetu, T-Mobile ma dla Ciebie świetną propozycję. Klienci, którzy posiadają smartfon obsługujący standard e-SIM, mogą od najbliższego wtorku bez zmiany operatora, bez wychodzenia z domu i bez zobowiązań testować nielimitowany internet mobilny za 0 zł przez 90 dni. Nowi klienci, którzy dołączą do T-Mobile, mogą skorzystać z oferty 30-dniowego bezpłatnego okresu próbnego za 0 zł i cieszyć się jej korzyściami do 9 miesięcy. Wśród wiosennych promocji dostępne są także pakiety Magenta Dom, internet domowy i nielimitowane abonamenty komórkowe, a także dodatkowa karta z internetem mobilnym, którą można korzystać bezpłatnie przez 30 dni. Dołącz do T-Mobile i ciesz się korzyściami z wiosennych promocji!

21 kwietnia 2023 roku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i wiceminister Rafał Weber wzięli udział w szczególnym wydarzeniu – uroczystym otwarciu drogi powiatowej nr 1069R w powiecie niżańskim. Inwestycja ta została sfinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Ministerstwo Infrastruktury zapewnia, że zakończona inwestycja charakteryzuje się doskonałą jakością, a jej wykonanie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach i usprawnienia komunikacji w regionie.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że dzięki programom drogowym realizowanym we współpracy z samorządami, polskie regiony mogą korzystać z miliardów złotych wsparcia, pochodzącego m.in. z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, Rządowego Funduszu Polski Ład oraz z rezerwy subwencji ogólnej. Dzięki temu wszystkie regiony są w stanie rozwijać się w równym stopniu.

Modernizacja drogi powiatowej nr 1069R łączącej drogę nr 858 z Krzeszowem oznaczała gruntowną renowację nawierzchni na długości 10,6 km. Prace remontowe obejmowały m.in. remont mostu, budowę zatok postojowych, chodnika, ścieżki rowerowej, zjazdów na posesje, przepustów pod drogą oraz odwodnienie i kanalizację deszczową. Przy drodze pojawiło się również nowe oznakowanie poziome i pionowe, bariery ochronne oraz przejście dla pieszych z oświetleniem na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1070R.

Powiat niżański otrzymał wsparcie finansowe w wysokości 95 proc. wartości inwestycji, która wynosi 19,8 mln zł. Środki na ten cel pochodzą z Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 9,9 mln zł oraz Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 9 mln zł. Reszta kosztów, czyli 0,86 mln zł, stanowi wkład własny inwestora.

Wsparcie rządowe dla samorządów, w postaci dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, to szansa na lepsze życie i bezpieczeństwo dla wielu regionów naszego kraju. Tysiące kilometrów dróg lokalnych czekają na przebudowy, remonty i budowę, a dzięki temu wsparciu mieszkańcy powiatu niżańskiego mogą już dziś cieszyć się z lepszych warunków – mówi wiceminister Rafał Weber.

Rządowe wsparcie dla samorządowych inwestycji jest niezwykle istotne dla regionu podkarpackiego.

W latach 2019-2023 łączna wartość funduszy RFRD przeznaczonych na zadania gminne i powiatowe w województwie podkarpackim wynosi ponad miliard złotych.

W 2019 roku dofinansowano aż 401,18 km dróg, korzystając z kwoty 312,7 mln zł. W 2020 roku liczba zadań wynosiła 213, a dofinansowano 263,09 km dróg. W 2021 roku przeznaczono 174,8 mln zł na 151 projektów, wśród których dofinansowano 266 km dróg. W 2022 roku zaś dofinansowano 229,73 km dróg za pomocą 201,4 mln zł przyznanych na 108 zadań. W 2023 roku dofinansowano 185 km dróg za pośrednictwem 181,4 mln zł przyznanych na 106 zadań.

Ponadto, w 2021 roku na poprawę bezpieczeństwa pieszych w obszarze oddziaływania przejść dla pieszych przyznano 33,50 mln zł, co pozwoliło na dofinansowanie 290 przejść dla pieszych.

Rządowe wdrożenie tych inwestycji pozwoliło na poprawę warunków życia mieszkańców województwa podkarpackiego.

Wsparcie finansowe ze strony RFRD przyczyniło się do zwiększenia budżetowych możliwości samorządów.

Zapewnienie bezpieczeństwa pieszych w obszarze oddziaływania przejść dla pieszych jest ważnym elementem przywracania poczucia bezpieczeństwa mieszkańcom województwa podkarpackiego.

Oprócz bezpieczeństwa, wsparcie to umożliwiło także realizację projektów infrastrukturalnych, które poprawiły jakość życia mieszkańców regionu.

Fundusze RFRD pozwalają samorządom na tworzenie innowacyjnych rozwiązań w zakresie inwestycji, co z kolei prowadzi do dalszego rozwoju regionu.

W 2021 r. RFRD przeznaczył blisko 150 mln zł na realizację trzech ważnych projektów budowy obwodnic w ciągu dróg wojewódzkich na Podkarpaciu. Przedsięwzięcia te dotyczą obwodnicy Łańcuta w ciągu drogi wojewódzkiej nr 877, Tyczyna w ciągu DW 878 oraz Leska w ciągu DW 894. Umowy na realizację zadań zostały już podpisane i ich wykonanie pozwoli na lepsze i bezpieczniejsze łączenie miast i miejscowości, a także skrócenie czasu podróży.

Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 115 mln zł, samorządy powiatu niżańskiego mogą pochwalić się 59 inwestycjami polegającymi na budowie, modernizacji lub przebudowie dróg. Realizacja tych zadań nie tylko wpłynęła na poprawę infrastruktury drogowej, ale również zapewniła mieszkańcom większe bezpieczeństwo na lokalnych drogach.

PAP SA zapewnia, że wszystkie ogłoszenia publikowane w serwisie PAP są wyrażane w oryginalnej postaci, bez jakichkolwiek zmian w treści. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego zawartość zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ