Home Ludzie i kultura Rusza kolejny etap projektu JAZZ PO POLSKU `Dookoła Świata`

Rusza kolejny etap projektu JAZZ PO POLSKU `Dookoła Świata`

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” to projekt inspirowany podróżami Pawła Edmunda Strzeleckiego, który rozpocznie swój drugi etap w kwietniu. Międzynarodowa trasa koncertowa zaplanowana na 2024 rok, obejmie takie odległe miejsca jak Chiny, Indie, Japonia, Kanada, Korea oraz kilka krajów europejskich. Na scenie pojawi się czołówka młodej polskiej sceny jazzowej, która zagra ponad 60 koncertów.

Projekt JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” rozpocznie się w kwietniu koncertami laureatów festiwalu Jazz Juniors – JAH Trio oraz Unleashed Cooperation. JAH Trio wystąpi w dniach 11-12 kwietnia na Odd Sound Jazz Festival w Montrealu, Kanada, a Unleashed Cooperation zagra trasę na Bałkanach i krajach Trójmorza od 4 do 27 kwietnia, odwiedzając m.in. Austrię, Chorwację, Macedonię, Mołdawię, Serbię, Słowację i Węgry. Następnie duet Piotr Damasiewicz – Kuba Wójcik wystąpi na trasie koncertowej w Indiach i Bangladeszu od 16 do 30 kwietnia, współpracując z lokalnymi artystami i poprowadząc warsztaty dla studentów. 30 kwietnia wezmą także udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Jazzu w New Delhi. Od 19 kwietnia Confusion Project z gościnnym udziałem włoskiej wokalistki Simony De Rosy wystąpi na trasie koncertowej w Chinach, gdzie zagrają 14 koncertów, m.in. w klubach Blue Note w Pekinie i Lincoln Center w Szanghaju. 18 maja duet Piotr Damasiewicz – Aleksandra Kryńska pojawi się na dwóch koncertach podczas Festiwalu Kultury Polskiej w Tokio. 10 czerwca Unleashed Cooperation zagra na Chisinau Jazz Festival w Mołdawii, a w dniach 24-26 czerwca Tomasz Chyła Quintet zaprezentuje się na jubileuszowej 30. edycji festiwalu Klaipeda Castle Jazz Festival na Litwie.

W drugiej połowie roku, polscy artyści będą kontynuować projekt JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata”, odwiedzając odległe zakątki świata, takie jak Chiny, Egipt, Indonezja i Korea. Zespół HoTS wystąpi 21 czerwca na festiwalu Make Music w Hongkongu, a następnie zadebiutuje na trasie koncertowej w Chinach, gdzie zagrają 12 koncertów. Trio Zagorski – Skowroński – Galas wystąpi na Ubud Jazz Festival na wyspie Bali w Indonezji na początku sierpnia, a międzynarodowy kwartet Rafała Sarneckiego zagra w Chinach na przełomie sierpnia i września, m.in. w Lincoln Center w Szanghaju (30-31 sierpnia) oraz w JZ Club w Hangzhou. Unleashed Cooperation zagra na Etno Jazz Festiwal w Kiszyniowie w Mołdawii 11 października, następnie na Jazz In Albania Festival w Tiranie w Albanii w dniach 24-26 października oraz 1 listopada na Cairo Jazz Festival w Egipcie. Projekt zakończy się pod koniec listopada trasą klubową w Korei w wykonaniu Mateusz Gawęda Trio.

W maju zeszłego roku rozpoczął się projekt JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata”, który potrwa do końca 2025 r. W ciągu trzech lat polscy artyści odwiedzą 20 krajów na 4 kontynentach, dając ponad 100 koncertów. Do tej pory odbyło się ponad 60 koncertów w 10 krajach.

Projekt JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” czerpie inspirację z podróży polskiego odkrywcy Pawła Edmunda Strzeleckiego, który jako pierwszy Polak samodzielnie opłynął cały glob. W latach 1834-1843 Strzelecki przeprowadzał obszerne badania geologiczne i geograficzne, znacząco przyczyniając się do rozwoju wiedzy o świecie.

Projekt JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” jest realizowany przez Fundację JAZZ PO POLSKU we współpracy z polskimi placówkami dyplomatycznymi na całym świecie oraz wieloma partnerami lokalnymi. Ministerstwo Spraw Zagranicznych objęło patronat honorowy nad projektem, a partnerami są: Instytut Adama Mickiewicza, Polskie Linie Lotnicze LOT, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Fundacja Instytut Dyplomacji Gospodarczej. Projekt ma również swoich patronów medialnych: Trójka Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa oraz Magazyn Jazz Forum.

Fundacja JAZZ PO POLSKU promuje polskich artystów młodego pokolenia poprzez organizację wydarzeń kulturalnych i wspieranie międzynarodowej współpracy. Jej celem jest odświeżenie i umocnienie wizerunku polskiego jazzu za granicą. Od 2012 r. zorganizowano ponad 350 wydarzeń w 20 krajach, w których wzięło udział 150 muzyków. Fundacja wspiera również koncerty polskich i zagranicznych artystów w Polsce.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ