Home Nauka i technologie PSG stosuje nowoczesne metody wykrywania nieszczelności rurociągów

PSG stosuje nowoczesne metody wykrywania nieszczelności rurociągów

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Największym zagrożeniem wynikającym z nieszczelności gazociągu jest doprowadzenie do eksplozji i pożaru, którego konsekwencją może być nawet śmierć ludzi oraz ogromne straty finansowe. Drugim czynnikiem są względy środowiskowe. Zawarty w gazie metan ma destrukcyjne działanie na środowisko naturalne, przede wszystkim na klimat.

Dlatego Polska Spółka Gazownica, która od tego roku eksploatuje sieć gazową o długości ponad 200 tys. km, chce wprowadzać nowe metody detekcji metanu w dystrybucyjnej sieci gazowej. W tym celu PSG zdecydowało się przebadać i poddać analizie nieszczelności sieci dystrybucyjnej w wybranych miejscowościach na terenie małopolski i podkarpacia za pomocą systemu firmy Picarro. Umożliwia on kompleksowe zarządzanie siecią gazową – od zlokalizowania wycieków przez planowanie remontów i ograniczanie emisji metanu z gazowej sieci dystrybucyjnej.

Jednym z największych plusów proponowanego przez Piccaro systemu jest fakt, że badania i pomiary wykonywane są z samochodów. To one są specjalnie „oczujnikowane” co pozwala na szybsze sprawdzenie dużego obszaru. Oczywiście auto nie może poruszać się zbyt szybko (15-20 km/h). Z pewnością metoda ta jest skuteczniejsza od pomiarów dokonywanych pieszo.

Pierwsze wyniki wskazują także na dużą skuteczność tego systemu. Uśredniając pomiary, aparatura Picarro swoim zasięgiem obejmowała gazociągi i przyłącza aż w 96 proc. badanego obszaru. Tylko 4 proc. to infrastruktura będąca poza zasięgiem czujników, którego badanie wymaga pieszej weryfikacji.

Testy przeprowadzone tą metodą na terenie Rzeszowa i okolic wykazały, że aparatura sprawdza się w warunkach terenowych oraz jest dostosowana do parametrów pracy sieci gazowych. Co ważne pozyskane wyniki odzwierciedlają stan faktyczny i ugruntowują wiedzę na temat stanu technicznego eksploatowanych gazociągów. Dużym atutem tej metody jest również uzyskanie natychmiastowego pomiaru w wersji cyfrowej, co znacznie przyspiesza kolejne decyzje.

Pomiary i uzyskane wyniki posłużą dalszym badaniom emisyjności z dystrybucyjnej sieci gazowej prowadzonych przez Polską Spółkę Gazownictwa.

Źródło informacji: Polska Spółka Gazownictwa

 


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

You may also like

Leave a Comment

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ