Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce proponuje rządowi i parlamentowi wprowadzenie nowej ustawy, która ustali zerowy limit alkoholu dla kierowców. Apeluje również do innych organizacji biznesowych i instytucji zajmujących się poprawą bezpieczeństwa drogowego o wsparcie w propagowaniu tego rozwiązania.
„W kwestii prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu jesteśmy bezkompromisowi i konsekwentnie powtarzamy, że nie może być na to żadnego przyzwolenia. >>Nigdy nie jeżdżę po alkoholu<< to wciąż aktualne hasło, które zasługuje na wprowadzenie w życie w sposób dosłowny. Dlatego proponujemy wprowadzenie zmian polegających na obniżeniu dopuszczalnego limitu z obecnego 0,2 promila do 0,0 promila.” – mówi Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie.
Mimo surowych kar i wzmożonych kontroli, problem nietrzeźwych kierowców nadal stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce. Tylko w 2023 roku policja zatrzymała blisko 64 tysiące kierowców, którzy prowadzili pojazdy pod wpływem alkoholu. Nietrzeźwi kierowcy byli odpowiedzialni za 7,6% wszystkich wypadków i 13,3% wszystkich ofiar śmiertelnych na drogach.
„Każdy kierowca powinien mieć jasność, że nie wolno mu wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu. Czas skończyć z liczeniem, ile czasu trzeba odczekać, albo czy można prowadzić rano po spożywaniu alkoholu w dużych ilościach poprzedniego wieczoru. Ważne jest, aby w tym względzie przekaz i przepisy były jednoznaczne: jeśli piłeś – nie wolno jechać! Wśród tysięcy zatrzymanych przez policję kierowców zapewne wielu było błędnie przekonanych, że mieszczą się w dozwolonym limicie. Gdyby wynosił on 0,0‰, być może uniknęliby stworzenia zagrożenia na drodze, jak i późniejszych przykrych konsekwencji”. – dodaje Bartłomiej Morzycki. Limity dopuszczalnej zawartości alkoholu u kierowców różnią się w poszczególnych krajach i wynoszą od 0,0 do 0,8 promila. Obecnie limit 0,0‰ obowiązuje w Czechach, Słowacji, na Węgrzech oraz w Rumunii. W większości państw europejskich limit dopuszczalnej zawartości alkoholu mieści się w przedziale od 0,2 do 0,5 promila. W wielu przypadkach jest on obniżony (najczęściej do 0,0‰) dla kierowców zawodowych i początkujących. Takie rozwiązanie zapowiedziano także w polskich przepisach i ma ono dotyczyć kierowców niepełnoletnich.
Związek Browary Polskie oraz jego członkowie, najwięksi producenci piwa w kraju, od lat prowadzą kampanie edukacyjne mające na celu przeciwdziałanie prowadzeniu pojazdów po spożyciu alkoholu. Na opakowaniach piwa znajduje się symbol przekreślonego samochodu, a przez niemal 15 lat także komunikat: „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”, który zyskał dużą popularność i był częścią licznych akcji, takich jak umieszczanie naklejek z tym hasłem na samochodach.
Te działania mają na celu promowanie bezpiecznej jazdy oraz świadomości konsumenckiej, a także przypomnienie o konsekwencjach prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu.
Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl