Home Polityka i społeczeństwo Premier Mateusz Morawiecki w Białym Domu: Spotkanie Przywódców Polski i Stanów Zjednoczonych

Premier Mateusz Morawiecki w Białym Domu: Spotkanie Przywódców Polski i Stanów Zjednoczonych

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Kancelaria Premiera poinformowała:

Pierwszy dzień wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych Ameryki był bardzo owocny. Premier spotkał się z wiceprezydent Kamalą Harris w Białym Domu w Waszyngtonie, wspólnie rozmawiając o bezpieczeństwie Europy, współpracy energetycznej, kontraktach zbrojeniowych oraz inwestycjach amerykańskich w Polsce. Związki między naszymi krajami są teraz silniejsze niż kiedykolwiek i tegoroczna wizyta premiera Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych pozwoliła je wzmocnić jeszcze bardziej. Współpraca gospodarcza i wojskowa były kluczowymi punktami zawartymi w agendzie wizyty.

Polsko-amerykańskie partnerstwo jest fundamentem bezpiecznej przyszłości, bazującej na współpracy, wzajemnym szacunku i wymianie doświadczeń. Wizyta premiera to kolejny krok w kierunku wzmacniania naszych relacji oraz ścisłej współpracy w dziedzinie wojskowości, gospodarki, bezpieczeństwa i współpracy międzynarodowej.

Polska i Stany Zjednoczone od dawna łączą bardzo bliskie relacje oparte na współpracy i wzajemnym szacunku. Wizyta premiera Morawieckiego w USA jest doskonałą okazją do wzmocnienia tej współpracy, dzięki której oba kraje będą miały szansę na zbudowanie stabilnej i bezpiecznej przyszłości.

Poprzez wzmacnianie wspólnych interesów między Polską a Stanami Zjednoczonymi, obie strony będą w stanie osiągnąć znacznie więcej niż jakakolwiek inna forma samodzielnej kooperacji. Przedstawiciele obu państw będą mieli okazję do dyskusji na temat różnorodnych możliwości współpracy i wymiany doświadczeń, które pozwolą stworzyć bezpieczną przyszłość dla obu krajów.

Jadę do Stanów Zjednoczonych, aby podkreślić, jak ważny jest sojusz pomiędzy naszymi krajami dla naszego bezpieczeństwa. Nasza współpraca w dziedzinie obronności i gospodarczej jest absolutnym fundamentem naszych krajów. Mam nadzieję, że wspólnie będziemy mogli wzmacniać i rozwijać nasz sojusz we współpracy z naszymi sojusznikami.

Premier Polski odwiedza Stany Zjednoczone, aby spotkać się z przedstawicielami najważniejszych amerykańskich przedsiębiorstw z branży zbrojeniowej oraz uczestniczyć w debacie w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Do tego zaplanowano także rozmowy z dziennikarzami najważniejszych amerykańskich mediów, które pozwolą przedstawić polskie stanowisko w kwestiach aktualnych problemów.

Amerykańskie inwestycje w Polsce umożliwiają nam współpracę na wielu polach i odgrywają kluczową rolę w naszym partnerstwie. Jesteśmy wdzięczni za amerykańskie inwestycje i wsparcie oraz zaangażowanie się w naszą przyszłość. Przed wizytą wiceprezydent USA w Polsce premier Mateusz Morawiecki i jego zespół rozmawiali o wspólnych projektach i inwestycjach, które mogłyby nas wszystkich zbliżyć do tego samego celu – zrównoważonego rozwoju.

W szczególności podpisaliśmy umowę na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce wraz z amerykańską firmą. Energia jądrowa dla Polski stanowi istotny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, a także w kierunku zrównoważonego i ekologicznego rozwoju gospodarczego.

Podczas spotkania z wiceprezydent Kamalą Harris, omawialiśmy projekt energetyki jądrowej, którego realizacja będzie wymagała zaangażowania amerykańskich inwestorów – wyjaśnił szef polskiego rządu.

Polska jest gotowa na przyjęcie inwestycji technologicznych od największych amerykańskich firm i zaprasza do udziału w tworzeniu wspólnego rozwoju. Premier Mateusz Morawiecki wskazał, że inwestycje te przyniosą Polakom i Polakom realne korzyści, w postaci dodatkowego kapitału, wysokopłatnych miejsc pracy oraz dalszych możliwości rozwoju.

Dzisiaj, z Waszyngtonu, mogę wam potwierdzić, że będą kolejne inwestycje w Polsce – inwestycje w najnowsze technologie, które będą miały wpływ na wzmocnienie sojuszu polsko-amerykańskiego. Inwestycje te oprócz wsparcia ekonomicznego i technologicznego będą także dotyczyły sektora zbrojeniowego – dodał premier.

Polska od lat współpracuje z USA w zakresie modernizacji wojskowej. Obecnie jesteśmy zaangażowani w szereg projektów, których celem jest zapewnienie polskim siłom zbrojnym najnowocześniejszych rodzajów wyposażenia. Dzięki wspólnym staraniom polskiego rządu i amerykańskiego Departamentu Obrony Wojsko Polskie będzie wyposażone w sprzęt najwyższej jakości, spełniający najwyższe standardy. Wszystkie te działania są realizowane z myślą o jak najlepszej ochronie Polski i wzmocnieniu jej pozycji na arenie międzynarodowej.

Premier Mateusz Morawiecki wyraził dążenie Polski do zbudowania najsilniejszej armii w Europie, dlatego też zapowiedział współpracę z najbardziej zaawansowanym przemysłem obronnym na świecie, jakim jest przemysł amerykański.

Polska i Stanom Zjednoczonym udało się zawrzeć współpracę wojskową, dzięki której nasze wojsko będzie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt – czołgi M1A2 Abrams SEPv3, myśliwce wielozadaniowe F-35A oraz wyrzutnie typu HIMARS. Niebo nad Polską będzie strzeżone przez sprawdzone baterie systemu PATRIOT, zapewniające naszej armii i obywatelom bezpieczeństwo w najbliższych latach. Taka wyjątkowa współpraca jest dowodem na silną pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Polska jest dziś silnym głosem w Europie i na świecie, który wspiera i promuje wartości demokratyczne i wolnościowe. Nasze działania i dążenia do zachowania niepodległości i suwerenności są przykładem dla innych, pokazując, że można osiągnąć wolność i suwerenność poprzez wysiłek, współpracę i zaangażowanie.

Polacy i Amerykanie są razem od dawna – wspólnie dążąc do wolności i pokoju. Przyjmując to założenie, aby wzmocnić współpracę pomiędzy naszymi narodami, Premier podkreślił znaczenie wspólnego partnerstwa w walce o wolność i równość.

Premier Mateusz Morawiecki i wiceprezydent Kamala Harris podkreślili znaczenie wspólnych wartości i współpracy pomiędzy naszymi narodami. Polacy i Amerykanie mają wspólne poczucie przywiązania do wolności i wspólnego celu w budowaniu lepszej przyszłości. Przyjmując to hasło, oboje zgodzili się, że budowa silnego i zjednoczonego sojuszu transatlantyckiego jest kluczem do zapewnienia naszemu światu trwałego pokoju i stabilności.

Polska stawia sobie za cel utrzymanie silnego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi w ramach Unii Europejskiej, który zapewni nam bezpieczeństwo i pozwoli rozwinąć się gospodarczo. Jest to najlepsza droga do zapewnienia naszemu społeczeństwu optymalnego poziomu dobrobytu w nadchodzących latach – stwierdził szef polskiego rządu.

PAP SA publicuje komunikaty bez wprowadzania do ich treści jakichkolwiek zmian. Osoba nadająca komunikat jest za jego zawartość odpowiedzialna zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

You may also like

Leave a Comment

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ