Home Polityka i społeczeństwo Polski Astronauta w Kosmosie: Minister Buda Zapowiada Lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Polski Astronauta w Kosmosie: Minister Buda Zapowiada Lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Polska może się poszczycić nowym osiągnięciem – po raz pierwszy, w dziejach historii, jeden z jej obywateli poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Polski astronauta wyruszy w kosmos z misją testowania nowatorskich technologii tworzonych przez polskich przedsiębiorców oraz prowadzenia eksperymentów kosmicznych i programu edukacyjnego dla uczniów.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii z dumą informuje, że Polska wybiera się w kosmos! Polski astronauta wyruszy w niezwykłą przygodę, która pozwoli na przetestowanie zaawansowanych technologii, a także wykonanie eksperymentów kosmicznych i stworzenie programu edukacyjnego skierowanego do młodych ludzi.

4 sierpnia 2023 roku, minister rozwoju i technologii, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz Axiom Space (amerykańska firma z branży kosmicznej), zawarły porozumienie dotyczące lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Minister Waldemar Buda zaznacza, że mamy gwarancję i już teraz jesteśmy pewni, że będziemy mieć drugiego Polaka w historii na misji kosmicznej. Jest to wspaniała, niezwykła okazja, którą możemy obserwować na własne oczy. Mimo że jesteśmy już blisko oficjalnej potwierdzenia, to jeszcze musimy uzyskać zgodę Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz naszych amerykańskich partnerów.

Polska zaangażowanie w projekty ESA i Axiom Space umożliwi nam wykorzystanie najnowocześniejszych technologii w kosmosie. Polski astronauta będzie miał możliwość przetestowania i wykazania jakości polskich produktów, co stanowi dla firm biorących udział w projekcie niezwykłą okazję do przełomu. Ministerstwo Rozwoju Technologicznego i Przemysłu wyraża pełne poparcie dla polskich innowacji w sektorze kosmicznym.

„Zarówno testy polskiej technologii na niskiej orbicie Ziemi, jak i edukacyjny aspekt misji są dla nas bardzo ważne. Liczymy, że lekcje odbierane z ISS podczas polskiej misji astronautycznej zainspirują wielu młodych ludzi do odkrywania tajemnic kosmosu” – wyjaśnia Kamila Król, wiceminister rozwoju i technologii.

Axiom Space i ESA współpracują, aby zapewnić wszystkie niezbędne narzędzia do przygotowania i zakończenia misji, w tym szkolenia, certyfikacja sprzętu i bezpieczeństwa, opiekę na orbicie oraz wsparcie po misji. Wybrany Polski astronauta będzie miał okazję koncentrować się na wykonywaniu eksperymentów technologicznych.

„Cieszymy się, że Polska i ESA dołączyły do naszej misji i wspólnie stworzymy kompleksowy plan, który będzie odzwierciedlał ich priorytety i cele” – powiedział Michael Suffredini, prezes i dyrektor generalny Axiom Space.

Składka finansowa Polski do ESA w 2023 r. wzrosła o 295 mln euro, dając polskim firmom możliwość wzięcia udziału w programach rozwoju technologii, produktów i usług dotyczących łączności satelitarnej, nawigacji i obserwacji Ziemi. To wyjątkowa okazja dla polskiego sektora kosmicznego, który stoi u progu przełomu.

Josef Aschbacher, Dyrektor Generalny ESA, pozytywnie odebrał decyzję Polski o zaangażowaniu dodatkowych funduszy nie tylko w program z udziałem astronauty, ale także w inne inicjatywy ESA.

Josef Aschbacher, dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej, powiedział, że większe zaangażowanie Polski w sektorze kosmicznym umożliwi szybsze osiągnięcie kompetencji potrzebnych do jego dynamicznego rozwoju.

Konkurs zapewnia polskim firmom możliwość wykazania swojej wiedzy i umiejętności, a także wskazówki do przygotowania eksperymentów, które mogą zostać wykonane w specjalnie przystosowanych warunkach w przestrzeni kosmicznej.

Konkurs oferuje polskim firmom możliwość wykorzystania swoich umiejętności do wsparcia eksploracji kosmosu oraz łączenia Europy z kosmosem.

Polska Agencja Kosmiczna oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii współpracują z Europejską Agencją Kosmiczną, aby umożliwić polskim firmom wykorzystanie swoich kompetencji w dynamicznie rozwijającym się sektorze kosmicznym.

Konkurs oferuje polskim firmom możliwość wykazania swojej kreatywności oraz zaangażowania w eksplorację kosmosu, a także stworzenia nowych możliwości dla polskiego sektora kosmicznego.

Konkurs jest okazją dla polskich firm do zaangażowania się w przyszłość technologiczną, wykorzystując najnowocześniejsze technologie i zdobywając doświadczenie w dziedzinie eksperymentów kosmicznych.

Polska Agencja Kosmiczna, Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Europejska Agencja Kosmiczna pracują wspólnie, aby wspierać polskie firmy w dążeniu do rozwijania nowych kompetencji w sektorze kosmicznym.

Polskie firmy mają szansę na wykazanie swojej kreatywności i zaangażowania w koncepcję eksperymentów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wyznaczając nowe standardy w sektorze kosmicznym.

Konkurs na koncepcję eksperymentów na ISS jest wyjątkową okazją dla polskich firm do zdobycia nowych kompetencji, które będą miały znaczący wpływ na dynamiczny rozwój polskiego sektora kosmicznego.

Polska Agencja Kosmiczna wraz z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Europejską Agencją Kosmiczną wspierają polskie firmy w stawianiu nowych wyzwań w dziedzinie kosmosu.

Polska ma szansę stać się jednym z głównych graczy w sektorze kosmicznym, jeśli polskie firmy zaangażują się w konkurs na koncepcję eksperymentów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Dzięki wsparciu Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej polskie firmy mają okazję zdobycia kompetencji niezbędnych do dynamicznego rozwoju sektora kosmicznego.

Polskie firmy mogą skorzystać z szansy i wykorzystać swoją wiedzę i kreatywność, aby wesprzeć przyszłość technologiczną, wykonując eksperymenty kosmiczne, które mogą wyznaczyć nowe standardy w sektorze kosmicznym.

Prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, poinformował, że do 8 września br. będzie możliwy składanie wniosków. Uczestnictwo w naborze jest ograniczone jedynie do przedstawicieli polskiego sektora kosmicznego, a zwycięskie projekty mają być zrealizowane już w 2024 r. na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

Jeśli interesujesz się konkursem ESA, koniecznie sprawdź naszą stronę internetową https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/esa-oglasza-nabor-na-koncepcje-eksperymentow-na-iss, aby dowiedzieć się więcej.

Wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP pochodzą bezpośrednio od nadawcy, a PAP SA nie wprowadza w nich żadnych zmian. Nadawca komunikatu odpowiedzialny jest za jego treść zgodnie z przepisami ustawy prawo prasowe (art. 42 ust. 2).


Źródło: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ