Home Polityka i społeczeństwo MS: Odwołanie Prezesa i Wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie (komunikat)

MS: Odwołanie Prezesa i Wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie (komunikat)

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

– Ministerstwo Sprawiedliwości ogłasza:

Od dnia 1 lipca 2024 roku Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar odwołał z funkcji Prezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie sędziego Sądu Apelacyjnego Rafała Puchalskiego oraz Wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie sędziego Sądu Apelacyjnego Józefa Pawłowskiego.

Minister of Justice’s decision to dismiss judges Rafał Puchalski and Józef Pawłowski from their positions was justified by the judges’ signing of support letters for candidates to the National Council of the Judiciary, which was formed improperly by the law of 8th December 2017.

Kolejnym powodem odwołania jest fakt, że sędzia Rafał Puchalski został wybrany na członka Krajowej Rady Sądownictwa dwukrotnie, wbrew przepisom Konstytucji RP, poprzez uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 6.03.2018 r. i 12.05.2022 r., mimo przerwanej kadencji poprzedniej KRS.

Sędziowie Rafał Puchalski i Józef Pawłowski powinni zostać odwołani z uwagi na ich udział w procedurze konkursowej przed Krajową Radą Sądownictwa, która została ukształtowana nieprawidłowo ustawą z 8.12.2017 r. Dodatkowo, od 19.11.2019 r. (po wyroku TSUE w sprawie AK przeciwko Polsce) było powszechnie wiadome, że KRS ukształtowana ustawą z 8.12.2017 r nie spełniała kryteriów niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej.

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar postanowił odwołać Kierownictwo Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie po dokładnym zbadaniu dokumentów dotyczących sytuacji w sądzie, w celu zapobieżenia dalszemu chaosowi w zarządzaniu.

Uwaga: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ