Home Biznes i finanse Polska gospodarka w EKG 2023: jak radzi sobie w porównaniu z innymi krajami UE?

Polska gospodarka w EKG 2023: jak radzi sobie w porównaniu z innymi krajami UE?

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Według uczestników debaty „Odporna gospodarka Europy”, która odbyła się w ramach XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, zaletą polskiej gospodarki jest jej zróżnicowanie. Jest to zaleta, która zmniejsza naszą wrażliwość na skutki pandemii i wojny, a także wpływa na wzrost gospodarczy w długim okresie.

Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania, wyraził swoje uznanie dla organizatorów kongresu za wybór aktualnych tematów w odpowiedzi na współczesne wyzwania na świecie na wstępie debaty.

„Wojna na Ukrainie ma wpływ na resztę Europy. Chiny nadal stosują środki protekcjonistyczne i subsydiują swój przemysł. Musimy zadbać, by nasza infrastruktura krytyczna w zakresie energii nie była zagrożona” – przekonywał Maroš Šefčovič. 

Według niego, zarówno agresja Rosji na Ukrainę, jak i pandemia covid-19, pokazują, że Europa powinna przyjąć konkretne środki, aby zwiększyć odporność swojej gospodarki. Inwestycja w nowe projekty w sektorach strategicznych będzie tu kluczowa, aby osiągnąć ten cel.

Eksperci twierdzą, że sytuacja międzynarodowa wymaga nowego podejścia do bezpieczeństwa Europy.

Eksperci są zgodni, że obecna sytuacja międzynarodowa wymaga od Europy zmiany podejścia do bezpieczeństwa. Konieczne jest przyjęcie nowych strategii, które pozwolą na skuteczne przeciwdziałanie zagrożeniom w regionie.

„Europejczycy na tę transformację muszą się przygotować. Produkcja powinna zostać w Europie. Powinniśmy rozważyć, jakie mamy relacje z Chinami, aby nie stanowiły zagrożenia dla naszej gospodarki. To zdecyduje o naszej przyszłości i bezpieczeństwie. Unikajmy podziałów i dbajmy o wspólne interesy” – podkreślił wiceprzewodniczący KE.

Minister Emilewicz zasłynęła z odważnego i zdecydowanego zwrotu w gospodarce polskiej, która wyrosła ponad swoje wcześniejsze problemy. W jej opinii, inwestycje w technologię, „nowe” przedsiębiorczości i wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw pomogły Polsce utrzymać się na szczycie względem innych krajów Europy.

W czasie swojej kadencji Emilewicz wykazała się wizją wykorzystania nowych technologii w polskiej gospodarce, odporną na zmiany zachodzące na rynkach europejskich. W jej ocenie, inwestycje w zaawansowane technologie, jak również wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw stały się kluczem do sukcesu polskiej gospodarki w kontekście wojny i pandemii.

Pod rządami ministra Jadwigi Emilewicz polska gospodarka odniosła wyjątkowy sukces. Poprzez wsparcie dla nowych technologii i przedsiębiorców udało się odpowiednio przygotować do sytuacji zachodzących na rynkach europejskich, takich jak pandemia i wojna na Ukrainie. Minister Emilewicz wywarła kluczowy wpływ na utrzymanie Polski w czołówce wśród innych krajów Europy.

„Nasz przypadek pokazał, że jesteśmy bardzo odporni na kryzysy. Ostatnie trzy dekady dowodzą, że Polska jest pierwszą rakietą na europejskim korcie. W tym czasie żaden inny europejski kraj nie rozwijał się równie szybko. Podczas pandemii Polska zwiększyła swoje PKB – o 10 proc.” – wskazywała Jadwiga Emilewicz.

„Brak specjalizacji narodowej okazał się naszą największą siłą. Różnorodność gospodarcza nam pomogła i sprawiła, że wstrząs pandemiczno-wojenny przeszliśmy stosunkowo suchą stopą” – przekonywała Jadwiga Emilewicz. Jako atut wymieniła też zdywersyfikowany eksport, który nie opiera się na dwóch czy trzech produktach, ale wielości – od maszyn, poprzez jachty, po żywność.

„Kraje naszego regionu zaczynają odgrywać większą rolę. Umiejętność przystosowania się do transformacji Czechów, Polaków, Rumunów pokazała, że mamy to we krwi. Może to będzie miało dobry wpływ na starą Unię i na obecne tam poczucie pławienia się w dobrobycie” – tłumaczył Bartłomiej Pawlak. 

„Firmy są przystosowane do zmian strategii, gorzej z rządami państw, ich strategie są mniej odporne na krytykę, ponieważ są poddane populistycznym sygnałom z zewnątrz. Tymczasem nawet niedoskonała strategia jest lepsza niż brak strategii” – argumentował Bartłomiej Pawlak.

„Jedno jest pewne, sama transformacja nie jest w stanie tak szybko, jak tego potrzebujemy, zapełnić dziurę po rosyjskich paliwach kopalnych” – przekonuje.  

„Handel światowy w związku z covidem, wojną i zagrożeniami strategicznymi w Azji, czeka korekta. Nie ma jednak mowy o przewróceniu całej architektury handlu globalnego, choćby dlatego, że nas na to nie stać” – tłumaczył Konrad Szymański.

Podsumowując, stwierdzono, że aby Polska odniosła sukces gospodarczy, niezbędna jest dywersyfikacja sektora przemysłowego oraz odpowiednia strategia rozwoju.

Minister Rozwoju, Bartłomiej Pawlak, opisał jak skutki wojny na Ukrainie przekładają się na polską gospodarkę.

Konrad Szymański z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócił uwagę na znacznie bardziej skomplikowane zadanie jakim jest wypracowanie przyszłej architektury globalnego handlu.

Uczestnicy debaty zauważyli również problem dotyczący braku odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, jednak Kamil Majczak z Ciech S.A. stwierdził, że Polska jest w lepszej pozycji niż wiele państw Europy.

Na koniec uznano, że aby Polska była odporna gospodarczo, konieczna jest dywersyfikacja sektora przemysłowego, opracowanie odpowiedniej strategii rozwoju oraz zapewnienie odpowiednio wykwalifikowanej siły roboczej.

„Tam najlepsze pokolenie specjalistów, które budowało gospodarkę właśnie schodzi z rynku, u nas są to wciąż osoby w kwiecie wieku, które mogą dawać dużo wartości dla gospodarki” – przekonuje członek zarządu Ciech S.A. 

„Do tego potrzebni są pracownicy i ekosystem. Aby zbudować ten ekosystem, należy się opierać o lokalne zasoby. Mam na myśli choćby zasoby gazowe w Rumunii czy inicjatywę dotyczącą energii atomowej w Polsce” – tłumaczy Victor Grigorescu.

„Wszyscy przedstawiciele przemysłu w Ostrawie wiedzą, że przyszłość należy do wodoru i trzeba go produkować, ale zielony wodór jest tak drogi, że przemysł nie jest teraz w stanie go wykorzystywać” – przekonywał Marian Piecha. I zapewnił, że Czesi pracują nad niezależnością energetyczną i rozwijają sektor zielonej energetyki.

1. Według poglądu Victora Grigorescu, inwestowanie w kapitał ludzki jest najskuteczniejszym sposobem ochrony przedsiębiorstw przed problemami kadrowymi.

2. Minister energii Rumunii podkreślił, że zrobienie z przemysłu odpornego na zmiany wymaga energii.

3. Marian Piecha, szef Ministerstwa Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej, dyskutował na temat zielonej transformacji w Czechach.

4. Co roku Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach odwiedzają tysiące przedstawicieli biznesu, nauki i polityki. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 24-26 kwietnia.

5. Według ekspertów, inwestycje w kapitał ludzki są niezbędne, aby firmy mogły skutecznie uniknąć problemów z zatrudnieniem.

6. Według ministra energii Rumunii, wszelkie zmiany w przemysłowych procesach wymagają zapewnienia wystarczających zasobów energii.

7. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Marian Piecha przedstawił swoje stanowisko dotyczące zielonej transformacji w Czechach.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ