Home Biznes i finanse Nowa obwodnica Strzelec Krajeńskich – Inwestycja realizowana!

Nowa obwodnica Strzelec Krajeńskich – Inwestycja realizowana!

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

21 marca 2023 roku przyniósł wspaniały prezent dla fanów motoryzacji – ElectroMobility Poland (EMP), właściciel marki Izera, ogłosiła współpracę z włoskim studiem designerskim Pininfarina, które zajmie się stworzeniem trzech modeli samochodów elektrycznych Izera: SUV-a, hatchbacka i kombi. Za projekt aut odpowiedzialni są Tadeusz Jelec i Mariusz Bekas.

Ministerstwo Infrastruktury ogłasza, że oficjalnie rozpoczęły się prace budowlane na obwodnicy Strzelec Krajeńskich w województwie lubuskim. Nowa trasa o długości 7,3 km jest realizowana w celu poprawy infrastruktury drogowej w regionie, jako część Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Ministerstwo Infrastruktury zapowiada, że budowa obwodnicy Strzelec Krajeńskich w województwie lubuskim została oficjalnie rozpoczęta. Trasa o długości 7,3 km, która zostanie zrealizowana w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030, znacznie poprawi stan infrastruktury drogowej w regionie.

Dziś oficjalnie ogłaszamy rozpoczęcie budowy obwodnicy Strzelec Krajeńskich, pierwszej inwestycji w województwie lubuskim stworzonej w ramach programu obwodnicowego. Inwestycja ta będzie miała wymierne korzyści dla mieszkańców – skutecznie odciąży ulice miasta od ruchu tranzytowego, a przemieszczanie się po nich zostanie znacznie zwiększone. Przyjazna infrastruktura jest niezbędna, by cała Polska mogła prężnie się rozwijać – podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Obwodnica Strzelec Krajeńskich będzie jednojezdniową drogą klasy GP o długości 7,3 km, która będzie biec wzdłuż drogi krajowej nr 22. Jej głównym celem jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza centrum miasta oraz odciążenie istniejącej sieci dróg i uspokojenie ruchu w mieście. Dzięki jej budowie, czas podróży z Gorzowa Wielkopolskiego do Wałcza, a także w kierunku Pomorza Gdańskiego, zostanie znacząco skrócony.

DK22 jest ważną trasą przejazdową, łączącą Strzelce Krajeńskie z Gorzowem Wielkopolskim oraz województwem pomorskim i portami Trójmiasta. Przebiega przez strefę zabytkową, która jest wpisana do rejestru zabytków, co niesie za sobą ograniczenia w zakresie możliwej do wykonania modernizacji trasy. Co istotne, fragment drogi przebiegający przez miasto posiada nawierzchnię z kostki brukowej, która wymaga częstych remontów i utrzymania w dobrym stanie technicznym, co jest uciążliwe dla kierowców i mieszkańców miasta.

Inwestycja obejmuje budowę obiektów mostowych, skrzyżowań jednopoziomowych oraz różnego rodzaju urządzeń zabezpieczających środowisko, w tym przystosowanie drogi dla zwierząt. Do tego dołączone zostaną również elementy infrastruktury towarzyszące, w tym oświetlenie i wszelkie potrzebne urządzenia do bezpiecznego poruszania się po trasie. Przebieg trasy ominie Strzelce Krajeńskie od strony północnej.

Firma Colas Polska została wybrana jako wykonawca odpowiedzialny za realizację obwodnicy Strzelec Krajeńskich. Umowa na jej projektowanie i budowę obejmuje kwotę 78 mln zł, a przewidywany termin jej ukończenia to IV kwartał 2024 r.

Kierowcy mogą korzystać z coraz większej liczby obwodnic w ramach programu budowy 100 obwodnic. Dotychczas zrealizowano obwodnicę Smolajn na drodze krajowej nr 51 o długości 1,7 km oraz Brzezia na drodze krajowej nr 25, o długości 4,5 km. Aktualnie trwają prace nad 13 inwestycjami o łącznej długości 105,3 km, a trzy kolejne inwestycje na drodze krajowej o długości 12,6 km są w trakcie postępowania przetargowego. Ponadto, 82 inwestycje są na etapie przygotowawczym.

Program budowy 100 obwodnic jest realizowany z myślą o poprawie bezpieczeństwa na polskich drogach, a także polepszeniu warunków podróżowania. Nowe obwodnice mają usprawnić ruch samochodowy, skracając czas przejazdu i zmniejszając ilość wypadków drogowych.

Realizacja Programu budowy 100 obwodnic w woj. lubuskim uwzględnia przygotowania do budowy pięciu kolejnych dróg: Krosna Odrzańskiego wzdłuż DK29, Kostrzyna nad Odrą wzdłuż DK31, Dobiegniewa wzdłuż DK22, Przytocznej wzdłuż DK24, Wschowy i Dębowej Łęki wzdłuż DK12.

PAP SA zobowiązuje się do publikowania komunikatów bez żadnych zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca ponosi pełną odpowiedzialność za treść komunikatu zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ