Home Polityka i społeczeństwo MRiRW: Zawalczmy o nasze interesy (komunikat)

MRiRW: Zawalczmy o nasze interesy (komunikat)

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło, że Minister Czesław Siekierski spotkał się dzisiaj z przedstawicielami organizacji rolniczych, które będą uczestniczyć w Kongresie Rolników Europejskich w Bukareszcie.

Spotkanie, w którym uczestniczyli również sekretarze stanu Stefan Krajewski i Michał Kołodziejczak, było okazją do przedstawienia stanowisk przez Wiktor Szmulewicza i Jana Marciszewskiego z Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) oraz senatora Jerzego Chróścikowskiego reprezentującego Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych (NSZZ RI) „Solidarność”.

Kongres Rolników Europejskich w Bukareszcie

Kongres Rolników Europejskich odbywający się w Bukareszcie jest ważnym wydarzeniem, które ma na celu wyznaczenie kierunków rozwoju europejskiego rolnictwa. Tegoroczna 11. edycja Kongresu odbędzie się w dniach 23-25 października 2024 r.

„Jestem przekonany, że udział w Kongresie będzie znaczący, zwłaszcza w kontekście nowej Komisji Europejskiej, która rozpocznie pełną pracę 1 stycznia 2025 r.” – powiedział minister Czesław Siekierski, podkreślając znaczenie tego wydarzenia dla rolnictwa europejskiego.

Kongres odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu opinii publicznej. Musimy wypracować wspólne stanowisko w sprawach, które są dla nas istotne – podkreślił minister.

Główne wyzwania według Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

Szef resortu rolnictwa przedstawił główne wyzwania, jakie przed nami stoją, w tym te związane z polską prezydencją.

„Ilość środków przeznaczonych na rolnictwo, cele środowiskowe i kwestie klimatyczne są kluczowe”– powiedział minister.

„Wasz głos jest niezwykle ważny. Bez waszej opinii nie będziemy w stanie rozwiązać najważniejszych problemów”– zaznaczył szef resortu rolnictwa.

„Musimy kierować się zdrowym rozsądkiem, jak pokazał to przykład rolników podczas protestów przeciwko niektórym zapisom Zielonego Ładu” – dodał wiceminister Stefan Krajewski, podkreślając próbę obarczenia rolnictwa i przemysłu spożywczego odpowiedzialnością za zmiany klimatyczne.

Wiceminister Stefan Krajewski podkreślił, że poważnym problemem jest chęć ograniczenia produkcji rolnej, a zwłaszcza produkcji zwierzęcej.

Wiceminister Michał Kołodziejczak zaznaczył, że jasne stanowisko ze strony organizacji rolniczych w kwestii najważniejszych zagrożeń dla rolnictwa europejskiego powinno być mocno akcentowane.

Stanowisko rolników:

Prezes KRIR, Wiktor Szmulewicz, zaapelował o natychmiastowe podjęcie działań legislacyjnych w celu ochrony produkcji rolnej, zwłaszcza zwierzęcej na obszarach wiejskich.

„Obecny budżet jest ustalony na najbliższe trzy lata, jak podkreślił minister Siekierski, i nie ulegnie znaczącym zmianom, ale kluczowe jest to, jaki budżet będzie obowiązywał po roku 2027” – powiedział szef izb rolniczych. „Należy oddzielić budżet na rolnictwo od budżetu na cele środowiskowe” – dodał prezes Wiktor Szmulewicz, podkreślając, że wszelkie działania na rzecz środowiska powinny być oparte na systemie zachęt, a nie na obowiązku.

Senator Jerzy Chróścikowski podkreślił, że Kongres ma za zadanie wyznaczenie kursu na przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej, podnosząc kwestie dotyczące wyzwań i szans dla europejskiego rolnictwa oraz odpowiedzi na pytanie, jakiej oczekujemy od Wspólnej Polityki Rolnej. Jan Marciszewski z KRIR stwierdził, że przede wszystkim musimy zadbać o polskie rolnictwo, podkreślając problem dochodowości w rolnictwie i konieczność walki o nasze interesy. Dziś przedstawiciele polskich organizacji rolniczych wylatują do Bukaresztu.

Zauważ: komunikaty opublikowane na stronie PAP są prezentowane w formie oryginalnej, bez żadnych zmian redakcyjnych ze strony PAP SA. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ