Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawia najnowsze informacje:
Ostatnie spotkanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego oraz podsekretarza stanu Adama Nowaka z przedstawicielami doradztwa rolniczego skupiło się na zadaniach i wyzwaniach doradztwa rolniczego oraz planach związanych z nadchodzącą polską prezydencją w Radzie UE i przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej.
W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele MRiRW oraz ARiMR.
Polska prezydencja w Radzie UE
„Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej będzie okazją do prezentacji naszego stanowiska, ale także sztuką kompromisu” – powiedział minister Czesław Siekierski.
Wiceminister Adam Nowak poinformował, że na ostatniej Radzie Ministrów ds. Rolnictwa UE zostało formalnie przekazane Polsce przewodnictwo w Radzie UE. Przypomniał także, że wśród priorytetów polskiej prezydencji znalazło się bezpieczeństwo żywnościowe.
Minister Siekierski ogłosił planowane wydarzenia związane z nadchodzącą prezydencją Polski:
– konferencja dotycząca przyszłości WPR, Warszawa, Stadion Narodowy, 5.03.2025 r.,
– Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi, Poznań, 8-10.05.2025 r.,
– Europejskie Forum Rolnicze, Jasionka koło Rzeszowa, 26-27.03.2025 r.
Obszary działalności i zadania doradztwa rolniczego
„Jesteście wyjątkową instytucją, jeśli chodzi o obsługę rolników” – powiedział minister Siekierski do przedstawicieli jednostek doradztwa rolniczego.
Wiceminister Nowak skupił się na głównych obszarach działalności doradztwa, takich jak kwestie ekonomiczne, środowiskowe, społeczne oraz transformacja cyfrowa.
„Jednym z długoterminowych zadań doradcy rolniczego jest zapewnienie wymiany pokoleń rolników” – podkreślił podsekretarz stanu.
Pozostałe omówione zagadnienia
W trakcie spotkania omówiono także główne zmiany planowane w płatnościach bezpośrednich oraz wsparciu inwestycji. Przedyskutowano również główne wątpliwości przekazywane przez doradców.
Przedstawiciele departamentów MRiRW oraz ARiMR omówili następujące kwestie:
– Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej oraz główne zmiany planowane na rok 2025,
– zmiany dotyczące ekoschematów obszarowych,
– promocję prezydencji Polski w Radzie UE podczas wydarzeń organizowanych przez jednostki doradztwa rolniczego,
– szkolenia dla doradców organizowane przez Centrum Doradztwa Rolniczego,
– przygotowanie naborów w ramach inwestycji KPO dla jednostek doradztwa rolniczego.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl