Home Ludzie i kultura Młodzi odkrywcy: wystawa laureatów konkursu Young Design 2023 otwarta

Młodzi odkrywcy: wystawa laureatów konkursu Young Design 2023 otwarta

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

XVI edycja konkursu dla młodych projektantów Young Design, zorganizowana przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, przyciągnęła wielu uczestników. Kilka nagrodzonych projektów, takich jak system wspomagający montaż urządzeń OZE w domach modułowych, narzędzie do materializacji emocji czy kompaktowy odsalacz wody, można teraz oglądać na specjalnej wystawie, która podsumowuje 15 lat historii konkursu.

W tym roku odbyła się XVI edycja ogólnopolskiego konkursu Young Design, nawiązującego do odkrywczej działalności Mikołaja Kopernika – patrona roku. Na gali finałowej zostały zaprezentowane prototypy i produkty najlepszych Laureatów, a także wystawa pokonkursowa i retrospektywna, które można bezpłatnie oglądać przy ulicy Świętojerskiej 5/7.

Dziś sztuka użytkowa staje się bardziej popularna, a młodzi projektanci wykazują się coraz większą kreatywnością. Design to nie tylko intrygujący wygląd i jakość wykonania, ale również szansa na tworzenie nowatorskich i przyszłościowych rozwiązań, które mogą znacznie ułatwić i usprawnić codzienne życie. Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie wspiera młodych twórców, promując ich prace i tworząc platformę do dalszych postępów.

Organizując konkurs, chcemy zachęcić młodych do wykorzystywania własnej wyobraźni i kreatywności oraz kształtować nowe trendy w dziedzinie wzornictwa. Niezwykle ważne jest dla nas, abyśmy wspierali młode talenty i wspólnie wspierali rozwój branży wzorniczej – powiedziała Agnieszka Wasilewska, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego podczas wyjątkowej Gali.

Od 21 do 30 lipca w siedzibie IWP na ulicy Świętojerskiej 5/7 w Warszawie będzie można obejrzeć prototypy nagrodzonych projektów.

Jacek Janas otrzymał nagrodę główną – Stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej o wartości 20000 zł, ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – za swój projekt SelfHytte, system wspomagający montaż urządzeń OZE w domach modułowych. Oprócz tego otrzymał również specjalne wyróżnienia od Polskiej Fundacji Narodowej oraz ARP Budownictwo Sp. z o.o.

Od lat w społeczeństwie świadomym ekologicznie rośnie zapotrzebowanie na innowacyjne, wydajne rozwiązania wspierające oszczędzanie energii. Projekt Jacka Janasa to przystępne narzędzie, które łączy funkcjonalność, estetykę i korzyści związane z OZE w jednym. Montaż jest łatwy i możliwy nawet na niewielkiej przestrzeni, dzięki czemu jest idealnym wyborem dla domu, w którym można wprowadzić korzystne dla środowiska rozwiązania, takie jak fotowoltaika, rekuperacja, turbiny wiatrowe, magazynowanie energii, zbieranie wody szarej itp. Dodatkowo, kominek, który może być zarówno tradycyjny, jak i nowoczesny, stanowi wspaniałe uzupełnienie projektu i sprawia, że wnętrze domu nabiera przytulnych walorów.

Nagrodę Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. otrzymał Jakub Bruss z projektem BASOW – konstrukcji służącej do uzdatniania słonej wody przy wykorzystaniu energii słonecznej. Projekt ten ma na celu zapewnienie dostępu do czystej wody pitnej dla wszystkich, nawet w krajach ubogich.

Jakub Bruss pracował nad zaprojektowaniem odsalacza, który jest łatwy w montażu, prosty w użyciu i łatwy do naprawy. Jest to bardziej egalitarne urządzenie, wykonane z aluminium, żywicy i winylu. Dzięki jego pracy, woda z mórz i oceanów będzie mogła przemienić się w wodę pitną.

Oleksandra Milishchuk otrzymała nagrodę Totalizatora Sportowego Sp. z o.o. za swój oryginalny projekt FEMO. – narzędzia, które pomaga ludziom w materializacji ich emocji. Jest to kreatywne połączenie słów „forma” i „emocja”, które odgrywa kluczową rolę w procesie terapeutycznym. FEMO. umożliwia wykonanie indywidualnego testu psychologicznego, aby lepiej zrozumieć swoje emocje oraz drukowanie ich na drukarce 3D. Poprzez obcowanie z zmaterializowanymi emocjami, można lepiej je zaakceptować.

Aleksandra Wróbel otrzymała Nagrodę Specjalną Fundacji Orlen za projekt Mycelio – trumny wykonane z grzybni, które mają zapewnić ekologiczne pochówki zwierząt. Dodatkowo Fundacja Orlen wyróżniła Beacie Świętońskiej, nagradzając jej projekt flor-i – układankę, symulującą świat roślin.

Projekt Aleksandry Wróbel to unikalna alternatywa dla tradycyjnej kremacji zwierząt, w postaci trumien wykonanych z grzybni. Ten unikalny pojemnik ma kształty inspirowane nasionami i kokonami owadów, co sugeruje odrodzenie i cyrkularność zasobów w środowisku. Dodatkowo, grzyby w pojemniku zmniejszają czas rozkładu ciała, a jednocześnie absorbują szkodliwe substancje, które są traktowane jako pożywka.

Flor-i to innowacyjny system stworzony przez Beatę Świętońską, który wykorzystuje walec jako bazę do przeniesienia mechanizmów zachodzących w świecie roślin na percepcję ludzi. Układanka ta odtwarza procesy przyciągania i odpychania, które regulują funkcjonowanie środowiska roślinnego, a także ogranicza wpływ człowieka na ostateczny kształt układanki.

Karolina Fischer została nagrodzona za swój wybitny wkład w rozwój nowoczesnych technologii i materiałów, które mogą mieć pozytywny wpływ na środowisko i przemysł odzieżowy. Nagroda Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu oraz nagroda Ministra Edukacji i Nauki to zaszczytne wyróżnienie, które służy jako potwierdzenie jej wyjątkowej pracy i wspaniałych osiągnięć.

Karolina Fischer otrzymała nagrody za swój wybitny wkład w rozwój nowoczesnych technologii i materiałów w przemyśle odzieżowym. Jest ona twórcą Próbnika tkanin żakardowych z wykorzystaniem druku sublimacyjnego, który wytrzymały, lekki i redukuje ilość przędzy materiałów. Dzięki temu wizualnie są one identyczne jak tradycyjne żakardy, a jednocześnie są przyjazne dla środowiska.

Nagrody Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu oraz nagroda Ministra Edukacji i Nauki to wyraźny sygnał, że Karolina Fischer wykonała wyjątkową pracę i osiągnęła wspaniałe sukcesy. Jej udane próby oraz starania są godne szacunku i podziwu.

Z okazji 15-lecia Young Design przygotowało wystawę retrospektywną w galerii sztuki w Warszawie. Wystawa będzie trwać od 15 marca do 15 kwietnia, a wśród najciekawszych projektów znajdą się nagrodzone działania twórców z ostatnich 15 lat. Dzięki wystawie można zobaczyć, jak wiele dziedzin i sposobów wykorzystania wzornictwa zostało odkrytych w ciągu ostatnich 15 lat.

Young Design zaprasza wszystkich do odwiedzenia wyjątkowej wystawy retrospektywnej, na której można podziwiać oryginalne projekty z ostatnich 15 lat. Obejrzymy tam m.in. MOLLES – projekt zaopatrzenia protetycznego kończyny dolnej, zestaw KAPITALISTYCZNE ZABAWKI autorstwa Szymona Zakrzewskiego, zestaw do terapii multisensorycznej dla osób dotkniętych chorobą Alzheimera SENSORIA Małgorzaty Kostacińskiej oraz zestaw służący do samodzielnego wytwarzania perfum OSME stworzony przez Annę Elizę Gwiazdę.

Wystawa będzie trwać od 15 marca do 15 kwietnia w Galerii Sztuki w Warszawie i jest to doskonała okazja do zobaczenia najciekawszych projektów oraz odkrycia, jak wiele dziedzin i sposobów wykorzystania wzornictwa zostało odkrytych w ciągu ostatnich 15 lat.

Jeśli macie ochotę zobaczyć wystawę pokonkursową, która została połączona z retrospektywą, to zapraszamy do sali wystawienniczej im. prof. Wandy Telakowskiej w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego (ul. Świętojerska 5/7 w Warszawie). Możecie ją oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-19:00 oraz w weekendy w godzinach 12:00-19:00, aż do 30 lipca 2023 roku. Przyjście jest całkowicie bezpłatne.

Partnerzy projektu to Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Totalizator Sportowy Sp. z o.o., LTG Cargo Polska Sp. z o.o., Operator ARP Sp. z o.o. oraz ARP Budownictwo Sp. z o.o.

Finansowanie projektu zostało zapewnione przez Fundację Orlen, Polską Fundację Narodową oraz Fundację ARP.

Patronat nad przedsięwzięciem objęli Prezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oraz Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.

Instytut Wzornictwa Przemysłowego jest najstarszą instytucją w Europie związaną z wzornictwem przemysłowym. Jest także jedyną w kraju instytucją o statusie jednostki naukowej oraz centrum badawczo-rozwojowym. Od ponad 70 lat służymy swoim doświadczeniem i wiedzą do propagowania wzornictwa jako strategicznego kierunku innowacji polskiej i europejskiej gospodarki. Nasze działania obejmują organizację wystaw, konkursów, szkoleń oraz projektów badawczych, a także wspieranie rozwoju i doskonalenia zawodowego młodych ludzi w zawodzie projektanta. Dzięki wsparciu patronów medialnych takich jak: Rzeczpospolita, Polskie Radio Program Trzeci, Magazif, Sztuka Architektury, Architektura i Biznes, WhiteMad, dlastudenta.pl, HIRO, Poptown.eu, nasza misja i działalność jest na bieżąco prezentowana i doceniana.

Aby być na bieżąco z naszymi działaniami, polub nas na Instagramie: @instytutwzornictwa_iwp

Lub zaobserwuj nas na Facebooku: facebook.com/InstytutWzornictwaPrzemyslowego

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej działalności, zajrzyj na nasze konto LinkedIn: linkedin.com/company/instytutwzornictwaprzemyslowego

Chcesz zobaczyć nasze zdjęcia? Zajrzyj na nasz folder Google Drive: https://drive.google.com/drive/folders/1GpxkNfVEudt85nP2uw0anvaWyL5lyA3u?usp=share_link

Śledź nasze działania, aby być na bieżąco z naszymi projektami i innymi wydarzeniami.

Polub nas na Instagramie: @instytutwzornictwa_iwp

Obserwuj nas na Facebooku: facebook.com/InstytutWzornictwaPrzemyslowego

Zapoznaj się z naszą działalnością na LinkedIn: linkedin.com/company/instytutwzornictwaprzemyslowego

Zobacz nasze zdjęcia na Google Drive: https://drive.google.com/drive/folders/1GpxkNfVEudt85nP2uw0anvaWyL5lyA3u?usp=share_link

Zawsze bądź na bieżąco z naszymi działaniami.

Polub nas na Instagramie, aby być na bieżąco z naszymi projektami i innymi wydarzeniami: @instytutwzornictwa_iwp

Obserwuj nas na Facebooku, aby mieć dostęp do wszystkich naszych informacji: facebook.com/InstytutWzornictwaPrzemyslowego

Dowiedz się więcej o naszej działalności na LinkedIn: linkedin.com/company/instytutwzornictwaprzemyslowego

Zobacz nasze zdjęcia na Google Drive: https://drive.google.com/drive/folders/1GpxkNfVEudt85nP2uw0anvaWyL5lyA3u?usp=share_link

Bądź na bieżąco z naszymi działaniami i projektami.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ