Home Biznes i finanse Inwestycje w innowacyjne rolnictwo – GPW Ventures i KOWR na czele

Inwestycje w innowacyjne rolnictwo – GPW Ventures i KOWR na czele

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

KOWR ogłosił swoje zaangażowanie w większościowy pakiet akcji GPW Ventures Asset Management. Jest to inicjatywa mająca na celu wspieranie innowacji w rolnictwie w Polsce i zakłada się, że jej działalność inwestycyjna rozpocznie się już w 2023 roku.

KOWR oraz GPW Ventures wspólnie pragną wesprzeć rozwój rolnictwa, przemysłu rolno-spożywczego, sektora OZE w rolnictwie oraz obszarów wiejskich, zapewniając finansowanie dla innowacyjnych i rozwojowych projektów.

„Rynek rolny jest rynkiem globalnym i niezwykle konkurencyjnym. Aby polscy rolnicy mogli z powodzeniem na nim konkurować to obok wysokiej jakości produktów, które mamy i z których się bardzo cieszymy, potrzebujemy też więcej innowacyjnych rozwiązań technologicznych, technicznych, organizacyjnych i usługowych. Utworzenie spółki inwestycyjnej to odważny i zdecydowany krok w tym właśnie kierunku” – przekonywał Robert Telus, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

GPW Ventures i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wspólnie stworzą nową przestrzeń opartą na innowacjach. Przedsiębiorcy i naukowcy będą mieli możliwość finansowania i wdrażania swoich pomysłów w dziedzinach takich jak: produkcja nowoczesnych maszyn i urządzeń stosowanych w rolnictwie, produkcja i sprzedaż pasz, nawozów, środków ochrony roślin, automatyzacja, cyfryzacja rolnictwa czy wreszcie energia odnawialna na obszarach wiejskich.

GPW Ventures i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wspólnie stworzą innowacyjną infrastrukturę, w której przedsiębiorcy i naukowcy będą mogli sfinansować i wdrożyć swoje pomysły z zakresu produkcji maszyn i urządzeń stosowanych w rolnictwie, produkcji i sprzedaży pasz, nawozów, środków ochrony roślin, automatyzacji, cyfryzacji rolnictwa czy energii odnawialnej na obszarach wiejskich.

Dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Waldemar Humięcki, wyraził przekonanie, że wspólne stworzenie z GPW nowoczesnego systemu inwestycji w kapitał może okazać się skutecznym narzędziem wspierającym rozwój obszarów wiejskich.

„Dzięki tej spółce uda się uzyskać dodatkowy, efektywny mechanizm wsparcia finansowego małych i średnich przedsiębiorców rolnych, którzy będą zainteresowani wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych i produktowych. Ponadto zwiększy się konkurencyjność w sektorze rolnych MŚP” – tłumaczył Waldemar Humięcki.

„Od tego czasu po stronie Giełdy przygotowaliśmy wszelkie rozwiązania organizacyjno-prawne oraz biznesplan przedsięwzięcia. Czekaliśmy tylko na decyzję Pana Ministra i Dyrekcji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o zaangażowaniu środków finansowych i dzięki tej decyzji możemy ruszyć z pracami spółki i rozpocząć wyszukiwanie najlepszych inwestycji” – wyjaśnił Marek Dietl.

W trzy lata po podpisaniu listu intencyjnego GPW Ventures i KOWR prezentują wspólne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju innowacji w sektorze rolnictwa. Inicjatywa ta pozwoliła na identyfikację wielu firm, które mogą skorzystać z finansowania, w tym takich z szerokiego sektora agrotech, jak producenci biodegradowalnych naczyń i rozwiązań ograniczających marnowanie żywności.

Dzięki trzyletniej współpracy GPW Ventures i KOWR doświadczyliśmy wielu sukcesów w dziedzinie innowacji w sektorze rolnictwa. To wyjątkowa inicjatywa, która pozwoliła na zidentyfikowanie wielu firm z sektora agrotech, które mogą skorzystać ze wsparcia finansowego, w tym tych, które produkują biodegradowalne naczynia lub ograniczają marnowanie żywności.

Trzy lata współpracy GPW Ventures i KOWR zaowocowały wieloma innowacjami w sektorze rolnictwa. Zidentyfikowano firmy, które mogą skorzystać z finansowania, w tym producentów biodegradowalnych naczyń i rozwiązań ograniczających marnowanie żywności. To wyjątkowa inicjatywa, która przyczynia się do dalszego rozwoju sektora agrotech.

Dzięki listowi intencyjnemu podpisanemu przez GPW Ventures i KOWR trzy lata temu innowacje w sektorze rolnictwa zostały znacząco wzmocnione. Zidentyfikowano wiele firm z szerokiego sektora agrotech, które mogą skorzystać z finansowego wsparcia. To wyjątkowa inicjatywa, która przyczynia się do dalszego rozwoju szeroko rozumianej branży rolniczej.

„Udało nam się zwymiarować potrzeby rynku, znamy skalę potrzeb. Potencjał określamy na 225 mln zł. Może to oznaczać około 40-50 inwestycji. Uważam, że około 10 z nich powitamy jako emitentów na GPW. Chcemy pobudzić branżę finansową w kierunku technologii związanych z żywnością” – podsumował Marek Dietl.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ