Home Polityka i społeczeństwo MKiŚ: Wiceminister Mikołaj Dorożała o działaniach ministerstwa w sprawie terenów cennych przyrodniczo (komunikat)

MKiŚ: Wiceminister Mikołaj Dorożała o działaniach ministerstwa w sprawie terenów cennych przyrodniczo (komunikat)

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło utworzenie zespołu ds. ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie, który będzie współpracować z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych.

Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała poinformował o powstaniu zespołu podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, która odbyła się 21 lutego 2024 r.

W celu skutecznego wzmocnienia ochrony lasów o wyjątkowych wartościach przyrodniczych i społecznych, utworzyliśmy zespół ds. wzmocnienia ochrony lasów cennych przyrodniczo i istotnych społecznie. Naszym celem jest ochrona polskich lasów, jednocześnie uwzględniając zrównoważoną gospodarkę na ich terenach.

Podczas ostatniego miesiąca skupiliśmy się na opracowaniu skutecznych metod komunikacji, aby zapewnić klarowny przepływ informacji do Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych oraz nadleśnictw – powiedział wiceminister klimatu i środowiska, Mikołaj Dorożała, podczas konferencji.

Zespołowi powierzono zadanie kompleksowej analizy problemów zgłaszanych przez nadleśnictwa i Zakłady Usług Leśnych (ZUL) w kontekście polecenia z 8 stycznia 2024 roku, dotyczącego wstrzymania lub ograniczenia pozyskiwania drewna na obszarach szczególnie istotnych z punktu widzenia ochrony przyrody i pełnienia funkcji społecznych. Obecnie zespół składa się z przedstawicieli Lasów Państwowych, strony społeczno-naukowej oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska, ale w przyszłości dołączą do niego także przedstawiciele innych kluczowych grup interesariuszy. Na dzisiejszym, drugim spotkaniu uczestniczą przedstawiciele Zakładu Usług Leśnych i przemysłu drzewnego.

Podczas kampanii wyborczej podkreślaliśmy, że nasze wsparcie dla polskiego sektora drzewnego jest kluczowe. Razem z DGLP pracujemy nad rozwiązaniem problemów, które miały miejsce w tym sektorze w poprzednich latach. Odwiedziłem Podkarpacie, Podlasie, ostatnio Dolny Śląsk, gdzie osobiście rozmawiałem z przedstawicielami samorządów i zakładów usług leśnych. Wiem, że zbliżają się wybory samorządowe, i że niektórzy działacze starają się wykorzystać obecną sytuację, ale apeluję o unikanie niepotrzebnych napięć.

Po dwóch tygodniach intensywnych spotkań i konsultacji z przedstawicielami Lasów Państwowych, strony społeczno-naukowej oraz ministerstwa, udało nam się wypracować pierwsze rozwiązania dzięki otwartemu dialogowi.

Według Dorożały, celem całego procesu jest ochrona polskich lasów oraz wprowadzanie elementów zrównoważonej gospodarki.

Wczoraj wytyczne, opracowane wspólnie, zostały przekazane do DGLP, aby rozwiązać problemy występujące na poziomie nadleśnictw.

W drugiej połowie marca odbędzie się ogólnopolska narada o lasach, na którą zaproszeni zostaną wszyscy zaangażowani w dbanie o polskie lasy. Spotkanie to będzie okazją do wspólnej pracy nad trzema kluczowymi elementami: przyrodniczym, społecznym i gospodarczym.

21 listopada 2024 r. odbyło się kolejne spotkanie zespołu ds. ochrony lasów cennych przyrodniczo i społecznie wartościowych.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ