Home Polityka i społeczeństwo MRiRW: chcemy utrzymać dialog w łańcuchu dostaw żywności (komunikat)

MRiRW: chcemy utrzymać dialog w łańcuchu dostaw żywności (komunikat)

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłasza, że dzisiejsze spotkanie będzie doskonałą okazją do omówienia aktualnej sytuacji i wyzwań na poszczególnych rynkach rolnych. Przedstawiciele organizacji branżowych sektora rolno-spożywczego mają możliwość wypracowania wspólnych działań, zgodnych z polityką Unii Europejskiej” – oświadczył minister Czesław Siekierski podczas III Forum Producentów Żywności, zorganizowanego w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przez Federację Gospodarki Żywnościowej RP.

Sytuacja w różnych branżach

Minister Czesław Siekierski zauważył, że dzisiejsze wydarzenie to okazja do wymiany poglądów na temat sytuacji w różnych branżach.

„Głównym tematem dzisiejszej dyskusji są problemy z stabilnością rynku i brakiem opłacalności produkcji. W minionym roku obserwowaliśmy wzrost cen środków produkcji i spadające ceny produktów rolnych, co decyduje o ich opłacalności” – podkreślił szef resortu rolnictwa i poinformował, że na konferencji odbywa się dyskusja o poprawie stabilności w sektorze rolnym.

Minister Siekierski zauważył, że obecnie zachodzi głęboka konsolidacja w różnych sektorach. Prowadzimy szeroki dialog z różnymi organizacjami i związkami rolniczymi, aby zrozumieć sytuację i współpracować z nimi” – powiedział szef resortu rolnictwa.

„Ważne jest, abyśmy słuchali rolników i branż, abyśmy zrozumieli sytuację i znaleźli sposoby współpracy” – dodał minister Siekierski.

Minister rolnictwa zapowiedział utworzenie nowego departamentu do spraw przetwórstwa i handlu rolno-spożywczego. Departament będzie skupiał się na kwestiach związanych z przemysłem i łańcuchem żywnościowym, a celem będzie regulacja poziomu marży na poszczególnych etapach łańcucha.

Decyzja o utworzeniu nowego departamentu ma na celu skoncentrowanie się na problemach związanych z przetwórstwem i handlem rolno-spożywczym. Minister podkreślił, że istotne jest uregulowanie poziomu marży na różnych etapach łańcucha żywnościowego, dlatego też powstanie nowej jednostki zajmującej się tą tematyką.

Ministerstwo planuje utworzenie departamentu, który będzie odpowiedzialny za obszary przetwórstwa rolno-spożywczego, zarówno w dużym jak i małym zakresie, oraz obszary związane z handlem. Celem jest utrzymanie dialogu w łańcuchu żywnościowym, obejmującym rolników i konsumentów, w celu sprawiedliwego podziału marży – oświadczył minister.

Podsumowanie III Forum Rynku Spożywczego

W tegorocznym forum wzięło udział 600 przedstawicieli z sektora żywnościowego, naukowcy, politycy i przedstawiciele handlu. Dyskutowano m.in. o eksportowych szansach polskich przetwórców, relacjach producentów i sieci handlowych, finansowaniu inwestycji w branży spożywczej oraz innowacjach w branży mięsnej i mleczarskiej.

Uwaga: Komunikaty publikowane na serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej, bez żadnych zmian redakcyjnych wprowadzonych przez PAP SA. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ