Home Biznes i finanse Komunikacja w Podkarpaciu w nowym wymiarze: Szybka Kolej łączy stolicę z lotniskiem

Komunikacja w Podkarpaciu w nowym wymiarze: Szybka Kolej łączy stolicę z lotniskiem

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Pininfarina, włoska firma projektowa o legendarnej tradycji, współpracuje z polskimi projektantami, aby stworzyć produkcyjną wersję Izery – samochodu elektrycznego. Od prawie stu lat, Pininfarina ciągle przoduje w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań.

Ministerstwo Infrastruktury ogłasza radosną nowinę – już w czerwcu 2023 r. zostanie oddana do użytku nowa linia kolejowa łącząca lotnisko Jasionka z Rzeszowem. Podróżni skorzystają z przystanków w trasach aglomeracyjnych: Sędziszów Małopolski Wschodni – Rzeszów Pobitno, Rzeszów Staromieście – Głogów Małopolski Niwa – Kolbuszowa Górna, Rzeszów Centrum – Rzeszów Politechnika – Boguchwała Dolna – Żarnowa. Ponadto, na trasie do Kolbuszowej i Strzyżowa powstaną nowe perony, które pojawią się przy istniejących stacjach: Kolbuszowa, Zaborów i Strzyżów.

Kolejne z 14 przystanków Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej będą stopniowo otwierane dla pasażerów w drugim półroczu. Nowe obiekty zapewnią wygodę i ułatwią dostęp do transportu dla wszystkich.

Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, poinformował o jednej z największych inwestycji na Podkarpaciu, która ma na celu poprawę komunikacji kolejowej polskich lotnisk z centrami miast. Ma to zapewnić lepsze możliwości podróży aglomeracyjnych już w tym roku.

Nowa Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna ma wielu zwolenników, co jest niewątpliwym dowodem na to, że jej powstanie było uzasadnione. Wiceminister infrastruktury Rafał Weber wyraził przekonanie, że dzięki budowie linii kolejowej do lotniska Rzeszów-Jasionka jeszcze bardziej wzrośnie popularność tej kolei.

Mijanki na jednotorowych trasach do Kolbuszowej i Strzyżowa to istotny element przedsięwzięcia, który w znacznym stopniu zwiększa przepustowość linii. Dzięki nim, pociągi będą mogły mijać się na nowych odcinkach torów, co przyczyni się do bardziej efektywnego i bezpiecznego transportu.

Stolica Podkarpacia niedługo będzie miała bezpośrednie, szybkie połączenie z lotniskiem. Podróż koleją zajmie ok. 14 minut, dzięki wiaduktowi kolejowemu, który został wybudowany nad drogą krajową Rzeszów – Warszawa. Wiadukt zapewnia bezkolizyjny ruch na trasie do lotniska oraz bezpieczną komunikację drogową pod torami. Obecnie wykonawca wznosi sieć trakcyjną i buduje perony dla nowego przystanku Głogów Małopolski Południowy oraz stacji Rzeszów Lotnisko.

PKP Polskie Linie Kolejowe SA realizują projekt wspierany przez Program Operacyjny „Infrastruktura i Środowisko” za kwotę przekraczającą 334 mln zł, z dofinansowaniem unijnym w wysokości 196 mln zł. Inwestycja ma zostać zakończona w III kwartale 2023 r.

Konferencja stanowiła integralną część „Dialogu Wysokiego Szczebla dla Ukrainy”, który zgromadził przedstawicieli 23 państw z trzech kontynentów oraz trzech instytucji międzynarodowych na dwudniowym spotkaniu organizowanym przez Międzynarodowe Forum Transportu (ITF).

Aby uzyskać więcej informacji na temat dialogu wysokiego szczebla dla Ukrainy, Polski i Europy, odwiedź komunikaty na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/. Znajdziesz tam informacje o rozpoczęciu dyskusji oraz jej wpływie na świat.

W ramach naszego wydarzenia zaplanowano serię spotkań dwustronnych oraz wizytę na przejściu granicznym w Korczowej. Materiały opublikowane przez PAP SA nie zostały przez nich skorygowane i są dostarczane w takiej formie, w jakiej zostały przesłane przez nadawcę. Nadawca jest odpowiedzialny za treść materiału, zgodnie z przepisami art. 42 ust. 2 ustawy o prawie prasowym. (PAP)


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ