Home Biznes i finanse Inwestuj w Złoto przez Giełdę: ETC pozwala na bezpieczne i szybkie zakupy kruszcu

Inwestuj w Złoto przez Giełdę: ETC pozwala na bezpieczne i szybkie zakupy kruszcu

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Inwestorzy teraz mogą skorzystać z nowego instrumentu finansowego na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie – ETC (Exchange Traded Commodities), oferującego ekspozycję inwestycyjną na fizyczne złoto. Platforma ETF HANetf umożliwia inwestowanie w złoto, które jest przechowywane w brytyjskiej Mennicy Królewskiej (The Royal Mint).

ETC umożliwia inwestorom dostęp do rynku surowców za pośrednictwem dłużnych papierów wartościowych. Stanowią one przedmiot obrotu na giełdach, a cena tych instrumentów jest uzależniona od wartości aktyw bazowych. Pierwszy ETC w Europie został wprowadzony do obrotu w 2002 roku, a jego popularność stale rośnie wśród inwestorów na całym świecie. Od wtorku tego typu narzędzia finansowe dostępne są również dla uczestników obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

„To historyczny dzień dla całego zespołu GPW, ponieważ wprowadzamy na polski rynek absolutną nowość. Pojawienie się w naszej ofercie ETC koresponduje z generalną strategią Giełdy, umożliwiającą inwestorom budowę pasywnego portfela inwestycyjnego dającego szeroką ekspozycję geograficzną i tematyczną przy wykorzystaniu transparentnych i relatywnie tanich produktów” – powiedziała Izabela Olszewska, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Emitowany przez europejską platformę HANetf ETC na GPW jest wyjątkowy – jego zabezpieczeniem jest wyłącznie fizyczne złoto kategorii Good Delivery przechowywane w skarbcu brytyjskiej Mennicy Królewskiej w Llantrisant w Walii. Każda sztabka jest regularnie kontrolowana przez niezależnego audytora, co gwarantuje inwestorom bezpieczeństwo ich środków. Ponadto, jest to pierwszy produkt na GPW, który nie jest zabezpieczany środkami pieniężnymi lub instrumentami pochodnymi.

„Ogromnie cieszy nas możliwość ścisłej współpracy z GPW przy wprowadzeniu pierwszego notowanego w Polsce instrumentu ETC. Jego wyjątkową cechą jest możliwość dokonania przez inwestorów jego umorzenia w dowolnym momencie i otrzymania w zamian złotych monet czy sztabek” – wyjaśniał Nik Bienkowski, współzałożyciel i współprezes zarządu HANetf.

ETC na złoto został stworzony przez HANetf we współpracy z brytyjską Mennicą Królewską, który został uruchomiony w lutym 2020 r. Instrument jest denominowany w dolarach amerykańskich i jeden ETC odpowiada wartości 0,01 uncji złota. Cena złota zmienia się codziennie z uwagi na wpływ wielu czynników, w tym trudności w uzyskaniu dostępu do surowca oraz jego wykorzystywania w celach inwestycyjnych i przemysłowych.

ETC na złoto, będący produktem stworzonym przez HANetf wspólnie z brytyjską Mennicą Królewską, został wprowadzony na rynek w lutym 2020 roku. Jeden ETC jest denominowany w dolarach amerykańskich i odpowiada wartości 0,01 uncji złota. Cena złota może ulegać szybkim zmianom w zależności od dostępności surowca, jego wykorzystania przez przemysł i jego atrakcyjności dla inwestorów.

„Inwestorzy bardzo cenią sobie złoto, zwłaszcza w trudnych czasach. Jest ono wyjątkowo odporne na wszelkie kryzysy czy krachy, zapewniając bezpieczeństwo ulokowanego w nim kapitału. Mówiąc wprost: bank centralny może nagle przestać drukować pieniądze, ale wydobycia cennego metalu nikt powstrzymać nie może” – tłumaczył Andre Voinea z HANetf.

Inwestorzy w GPW ETC mogą mieć pewność, że złoto, które stanowi jego zabezpieczenie, zostało pozyskane zgodnie z wysokimi standardami programu odpowiedzialnego pozyskiwania złota LBMA. Oznacza to, że złoto pochodzi z legalnych źródeł w regionach niezamieszanych w konflikty.

GPW ETC gwarantuje inwestorom, że złoto użyte do zabezpieczenia jego transakcji jest wytwarzane zgodnie z wytycznymi programu odpowiedzialnego pozyskiwania złota LBMA. Oznacza to, że złoto pochodzi z legalnych źródeł, które nie są zaangażowane w jakiekolwiek konflikty zbrojne.

„Część złota pozyskiwana jest dzięki innowacyjnej metodzie recyklingu tego metalu, co minimalizuje ślad węglowy i przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Dzięki temu nowy instrument wpisuje się w bardzo ważną dla GPW strategię zrównoważonego rozwoju” – powiedziała Izabela Olszewska.

„Wszyscy emitenci ETC muszą spełniać nie tylko nasze najwyższe wymogi regulaminowe dopuszczające ich walory do obrotu, ale także nałożyliśmy na nich dodatkowe obowiązki, związane chociażby z udostępnianiem informacji o swej działalności. Zwracamy również uwagę na to, czy są oni kontrolowani przez zewnętrzne podmioty audytujące” – dodał Marcin Opoka z działu rozwoju rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ