Home Polityka i społeczeństwo Fundacja KGHM w służbie lokalnej społeczności: wspieranie Ochotniczej Straży Pożarnej

Fundacja KGHM w służbie lokalnej społeczności: wspieranie Ochotniczej Straży Pożarnej

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Fundacja KGHM Polska Miedź ogłosiła program, który wspiera jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej na terenie całej Polski. Program przewiduje dofinansowanie do pięciu milionów złotych na zakup najwyższej jakości sprzętu, który będzie służył do chronienia zdrowia, życia i mienia Polaków. Wnioski o dofinansowanie można składać do września br.

Ochotnicza Straż Pożarna to unikalny element składowy na skalę europejską, a nawet światową. Druhowie i druhny z całego kraju, którzy wykonują swoją służbę w ramach wolontariatu, codziennie wspomagają swoje lokalne społeczności w realizacji działań ratowniczych, uzupełniając ofertę państwowych służb. Pierwsze OSP zostały założone niemal stu lat temu wraz z odradzaniem się niepodległości Polski.

„Członkowie OSP są zawsze obecni tam, gdzie potrzebna jest pomoc: nie tylko przy gaszeniu pożarów, jak wskazywałaby nazwa, ale także w reagowaniu na wypadki losowe, klęski żywiołowe, wszelkie sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu mieszkańców Polski. Co więcej, to wokół jednostek OSP organizuje się życie społeczne i kulturalne, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach i na terenach wiejskich” – zauważył Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w zmodernizowanej remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Okuniewie.

Na uroczystości miała miejsce ceremonia oficjalnego ogłoszenia naboru do I edycji programu KGHM Fundacji. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz lokalnych, samorządowcy oraz strażacy z OSP.

„Do września OSP z całego kraju mogą aplikować o dofinansowanie w kwocie 50, 25 lub 5 tys. złotych na zakup sprzętu: pomp, narzędzi, odzieży ochronnej, który poprawi bezpieczeństwo i efektywność ich pracy. W sumie do rozdysponowania jest 5 milionów złotych. To kolejna z wielu inicjatyw Fundacji KGHM Polska Miedź, która już od dwóch dekad aktywnie wspiera ochotnicze i państwowe jednostki straży pożarnej” – powiedział Tomasza Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Program Fundacji jest odpowiedzią na potrzeby lokalnych społeczności, które angażują się w codzienne działania OSP. Jego celem jest wspieranie bohaterów, którzy bezinteresownie ratują życie i mienie innych. Umożliwia dostęp do najnowocześniejszego sprzętu oraz infrastruktury w celu lepszej realizacji misji OSP.

Poprzez wsparcie finansowe, Fundacja stara się wyrazić szacunek dla codziennych bohaterów, którzy z poświęceniem wypełniają swoją misję. Inicjatywa ta ma na celu przyczynienie się do ochrony ludzkiego życia, zdrowia i mienia na terenie całej Polski.

„W KGHM, z uwagi na specyfikę naszej pracy, doskonale rozumiemy, jak ważne dla każdego człowieka jest poczucie bezpieczeństwa oraz pewność, że w razie wypadku zostanie mu udzielona błyskawiczna, fachowa pomoc. Tym bardziej doceniamy służbę wszystkich polskich strażaków” – dodał prezes Zdzikot.

Dziś OSP może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem oraz olbrzymim zaangażowaniem wszystkich jej członków. Strażacy zawodowi i ochotnicy wspólnie zabezpieczają nasze miejscowości przed pożarami, klęskami żywiołowymi i sytuacjami kryzysowymi.

Niezmiernie ważną rolę w dbaniu o bezpieczeństwo w naszym kraju odgrywa OSP. Strażacy ochotnicy są wyjątkowi, ponieważ wykonują swoją pracę społecznie, bezinteresownie i z wielkim poświęceniem. Dzięki ich zaangażowaniu i wytrwałości Polska jest bezpieczna i stabilna.

Ochotnicza Straż Pożarna jest niezwykłą grupą ludzi, którzy poświęcają swój czas i serce, by chronić nasz kraj. W ostatnich latach pokazali oni swoją odwagę i determinację w sytuacjach kryzysowych, stanowiąc tym samym jeden z głównych filarów stabilności i bezpieczeństwa Polski. Wszystkie działania strażaków ochotników są wyrazem miłości do bliskich i społeczności, w której żyją, a ich poświęcenie jest godne uznania.

„To OSP stawiły się na pierwszej linii frontu w walce z pandemią COVID-19, pomagając lokalnym społecznościom odnaleźć się w nowej, nieznanej rzeczywistości. Ich wsparcie okazało się również bezcenne w obliczu napaści Rosji na Ukrainę, kiedy to strażacy, od pierwszego dnia wojny, organizowali pomoc zarówno dla walczących na froncie żołnierzy, jak i uchodźców uciekających do naszego kraju” – przypomniał Adam Ciszkowski, burmistrza gminy Halinów, w obrębie której znajduje się Okuniew.

Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź jest wiodącym producentem miedzi oraz srebra na całym świecie. Firma łączy w sobie przemysł wydobywczy, hutniczy oraz poszukiwawczy. Fundacja KGHM Polska Miedź, która została założona w 2003 roku, wspiera różnorodne inicjatywy w obszarze kultury i tradycji, sportu i rekreacji, nauki i edukacji oraz zdrowia i bezpieczeństwa. W 2022 roku Fundacja przekazała strażom pożarnym ponad 2 miliony złotych w postaci 43 darowizn finansowych.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ