Home Biznes i finanse Biotechnologiczna potęga Europy Środkowej – Polska jako lider

Biotechnologiczna potęga Europy Środkowej – Polska jako lider

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Polskie przemysły biotechnologiczne szybko się rozwijają i ich szacunkowa wartość wynosi obecnie 15 miliardów złotych, przy wzroście o około 10 proc. rocznie. Na konferencji CEBioForum2023 w Warszawie goście podkreślali potencjał Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej, by stać się kolebką globalnego biotechnologicznego boomu. Jednakże, aby utrzymać tę tendencję, konieczne jest zaangażowanie zarówno instytucji publicznych, jak i prywatnych inwestorów.

CEBioForum to platforma, w której startupy i firmy biotechnologiczne mają okazję spotkać się z inwestorami oraz przedstawicielami administracji publicznej, w tym agendami rządowymi związanymi z sektorem biotechnologii, nauką i badaniami medycznymi. To prestiżowe wydarzenie, którego 21 edycja gromadzi między innymi przedstawicieli z Nowego Jorku, Budapesztu, Brna i wielu innych miejsc.

Polska stała się dynamicznym centrum Europy Środkowo-Wschodniej, skupiającym w jednym miejscu przedstawicieli największych, globalnych koncernów, niewielkich firm oraz startupów z całej Europy. Stolica naszego kraju ma w sobie coś szczególnego, co sprawia, że jest to idealne miejsce do nawiązywania, rozwijania oraz koordynowania współpracy pomiędzy różnymi podmiotami z Polski oraz krajów bałtyckich, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy i innych.

„Ostatnie lata stały pod znakiem dynamicznego rozwoju polskiej i środkowoeuropejskiej biotechnologii: nasze firmy opracowują innowacyjne leki i produkty, absolwenci naszych uczelni pracują w renomowanych laboratoriach i instytutach. Nie tak dawno nie istnieliśmy na biotechnologicznej mapie świata, a dziś na warszawskiej giełdzie ciągle przybywa spółek z tego sektora” – napisał w liście do uczestników konferencji Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, który objął honorowy patronat nad wydarzeniem.

CEBioForum2023 było doskonałym przykładem na to, jak korzystnie wpływać na rozwój branży biotechnologicznej w naszej części Europy. Wystarczy wspomnieć o silnym zapleczu naukowym, wysokiej jakości kadrze i szerokim dofinansowaniu rządowym i unijnym, aby pokazać, jak wielkie są możliwości rozwoju sektora biotechnologicznego. Przyciągnięcie potencjalnych inwestorów i przedstawienie projektów, które tworzą przyszłość biotechnologii, było jednym z najważniejszych punktów programu.

„Polska jest stosunkowo dużym i rosnącym rynkiem obejmującym farmaceutyki, wyroby medyczne oraz produkty biotechnologii rolniczej. Jest to również istotny czynnik dla rozwoju firm działających w tym sektorze, a także ważny argument dla inwestorów zagranicznych planujących ulokować pieniądze w Polsce” – podkreślała dr Magdalena Kulczycka, dyrektor Związku Firm Biotechnologicznych BioForum, instytucji organizującej CEBioForum 2023.

Biotechnologia zmienia swój obraz z niezrozumiałych eksperymentów w laboratoriach do postrzegania jako jeden z ważnych sektorów innowacyjnej gospodarki. Nie tylko pandemia COVID-19 i rosnący deficyt zdrowotny europejskich społeczeństw wywołali duże zainteresowanie tym sektorem, ale także tworzy on miejsca pracy z wysokimi wynagrodzeniami oraz zapewnia zamówienia dla podwykonawców.

Biotechnologia ma dzisiaj ogromny potencjał do rozwoju, szczególnie w obliczu wyzwań wynikających z pandemii. Przyczynia się do stworzenia nowych miejsc pracy, wysokich wynagrodzeń i staje się ważnym sektorem innowacyjnej gospodarki. Do tego okazuje się niezbędnym podwykonawcą dla wielu dziedzin różnych sektorów gospodarki.

„Nasze kraje posiadają wielowiekową tradycję owocnej współpracy, a rozwój biotechnologii i medycyny stanowi jej kolejną płaszczyznę. Sektory te z definicji nie mogą mieć charakteru lokalnego, wymagając stałej wymiany doświadczeń oraz wiedzy między ekspertami z różnych branż oraz regionów świata” – tłumaczyła Aušrinė Armonaitė, minister gospodarki i innowacji Litwy.

W tym roku, mamy przyjemność zaprezentować pięć dyskusji panelowych, poświęconych takim tematom jak: jak zwiększyć rozwój branży biotech w Europie, jakie są najnowsze możliwości inwestycyjne i technologiczne w biotechnologii, jak wykorzystać potencjał polskiego rynku biotechnologicznego, a także jak ESG wpływa na firmy biotechnologiczne.

„Osiągamy kolejne sukcesy, czego przykładem jest zeszłoroczna, przełomowa decyzja o dopuszczeniu na rynek amerykański i europejski pierwszego leku biologicznego z grupy mAb wyprodukowanego w Polsce. Musimy mieć jednak świadomość, że to początek długiego i niełatwego procesu umacniania się naszego kraju na globalnym rynku biotechnologicznym, zdominowanym przez kraje znacznie bardziej od nas doświadczone w opracowywaniu leków biologicznych” – wyjaśniał Piotr Korycki, prezes zarządu Polpharma Biologics S.A.

„Oczywiście nie byłoby tego sukcesu gdyby nie najlepszy zespół Polpharma Biologics – 1047wyjątkowych osób, które działają z pasją i determinacją.” – dodał Piotr Korycki.

Przedsiębiorstwo, którego powstanie datuje się na 1935 rok, stało się dziś liderem w produkcji leków biopodobnych. Dzięki wieloaspektowym innowacjom i efektywnemu inwestowaniu, firma zyskała znaczącą pozycję na rynku europejskim.

Zdając sobie sprawę z globalnego znaczenia sektora biotech, wielu przedstawicieli polskich i zagranicznych firm oraz startupów spotkało się, aby omówić wpływ jego rozwoju na pozycję Europy. Stwierdzono, że demografia i baza surowcowa kontynentu nie może równać się z tą amerykańską, chińską czy indyjską, dlatego UE powinna inwestować w innowacje, co zaowocowało gigantycznymi projektami zarządzanymi przez agendy unijne i rządowe.

Z myślą o zwiększeniu europejskiej konkurencyjności i dynamice rozwoju, przedsiębiorstwo oferuje szeroką gamę innowacyjnych produktów spełniających najwyższe standardy jakości. Dodatkowo firma współpracuje z innymi podmiotami, aby wspierać przyszłe inicjatywy i programy biotechnologiczne.

„Horyzont Europa, największy w historii Unii program w zakresie badań naukowych i innowacji czy HERA, czyli kompleksowa polityka zdrowotna, pokazują skalę mobilizacji państw i instytucji europejskich oraz ich chęć uczestniczenia w globalnym wyścigu technologicznym” – zauważył dr Andrzej Ryś, dyrektor do spraw systemów opieki zdrowotnej, produktów medycznych i innowacji w Komisji Europejskiej.

Współpraca pomiędzy sektorem naukowym a biznesowym jest niezbędna do dalszego rozwoju polskiego i środkowoeuropejskiego sektora biotech. Konieczne jest wspieranie wszelkich innowacyjnych projektów i zapewnienie finansowania. Wiele firm po osiągnięciu sukcesów decyduje się na przeniesienie na inne rynki, aby móc czerpać korzyści z ulg podatkowych, współpracy z najlepszymi instytutami naukowymi oraz dużych możliwości finansowych. Jednakże, aby utrzymać nasz sektor w rozwoju, musimy zapewnić wsparcie wszystkim projektom i firmom, które pozostają na naszych rynkach.

Polska i środkowoeuropejski sektor biotech ma obecnie optymistyczne perspektywy. Jednakże, aby móc kontynuować rozwój, konieczna jest kooperacja nauki i biznesu. Ważne jest, aby wspierać wszelkie innowacje i zapewniać finansowanie. Ponadto, należy zapewnić wsparcie firmom, które decydują się pozostać na naszych rynkach, aby móc konkurować z zagranicznymi inwestorami. W ten sposób, możemy zapewnić, że nasz sektor będzie nadal rozwijał się i przynosił wymierne korzyści.

„Tak jak w przyrodzie, tak w sektorze innowacji nic nie może istnieć bez odpowiedniego ekosystemu. To dla UE olbrzymie wyzwanie – tworzy ją bowiem 27 państw z 27 różnymi systemami prawnymi czy politykami zdrowotnymi. Jednak potencjał naszego kontynentu jest na tyle olbrzymi, że po prostu szkoda go nie wykorzystać” – powiedziała Claire Skentelbery, dyrektor generalna EuropaBio, największej i najbardziej wpływowej grupy przemysłu biotechnologicznego w Europie.

Zaangażowane osoby i firmy są katalizatorami pozytywnych trendów w sektorze biotechnologicznym, co zostało docenione poprzez przyznanie im specjalnych nagród na konferencji CEBioForum Awards. Firma MODICA, której modułowe rozwiązania do monitorowania i nadzorowania pracy urządzeń laboratoryjnych są wykorzystywane w bioprodukcji, zdobyła nagrodę w kategorii „Najbardziej Innowacyjny Startup”. Kapituła wyróżniła również prof. Piotra Garsteckiego, prezesa i współzałożyciela innowacyjnej spółki Scope Fluidics, nagrodą w kategorii „Najbardziej Wpływowa Postać”. Natomiast dr Alicja Puścian z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk otrzymała specjalną nagrodę konkursu za swój wkład w rozwój neurologii behawioralnej i podnoszenie tematu równości płci w środowisku akademickim.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ